izmus. Sám Usáma bin Ládin je waháb - teda ten, kto verí, že bola spáchaná krivda na jeho náboženstve. Vojenskú vládu v Pakistane silne ovplyvňuje ten istý fundamentalistický výklad islamu, ktorý motivuje afganský Taliban.
Zradca medzi najpravovernejšími
Islamské reformné hnutie sa zrodilo počas arabského odporu proti tureckej nadvláde v 18. storočí. Začiatkom 20. storočia zvrhlo v Saudskej Arábii ortodoxnú hašemitskú dynastiu a ovládlo Arabský polostrov. Hnutie vtedy viedol Ibn Saúd a jeho puritánska a netolerantná wahábská podoba islamu sa stala náboženstvom arabského sveta. Táto podoba islamu je neznášanlivá voči všetkým ostatným náboženstvám a fanaticky presadzuje puritánsky spoločenský poriadok, v ktorom sú ženy vylúčené z verejného života a porušenie tradičného práva sa trestá stredovekými metódami.
Teroristická kampaň bin Ládina nie je zameraná výlučne proti Spojeným štátom, ktoré i tak raz skolabujú v dôsledku svojej dekadencie - hovoria fundamentalisti. Nebezpečenstvo hrozí v prvom rade pre saudskoarabskú elitu, ktorá dovolila „neveriacim“ Spojeným štátom usadiť sa v zemi islamských posvätných miest. Washington je do značnej miery závislý na arabskej rope - saudské vedenie však potrebuje americkú ochranu. Preto obe krajiny spájajú silné politické a vojenské zväzky, pre ktoré Washington prižmúril oči nad saudskou podporou poskytovanou pre radikálnu a utopistickú podobu islamu hnutia Taliban v Afganistane, ale aj ďalších po celom Blízkom východe, v Strednej Ázii a Afrike.
Rovnaké nepríjemné napätie sa vyskytuje v amerických vzťahoch s Pakistanom, ktorého vojenská vláda zatiaľ plne neodsúhlasila požiadavky Washingtonu týkajúce sa vojenských základní a spolupráce proti vláde Talibanu, ktorú pakistanské tajné služby dosadili v Afganistane k moci. Zdrojom radikálneho islamu je v súčasnosti Saudská Arábia. Dokiaľ bude saudské ropné bohatstvo dotovať vplyv a rozmach vahábizmu, budú sa fundamentalisti môcť oprieť o pevnú finančnú a politickú základňu.
Vysvetliť korene nenávisti
Národy - rovnako ako jednotlivci - platia za to, čo v minulosti urobili alebo neurobili. Islamský fundamentalistický terorizmus treba zasadiť do historických a kultúrnych súvislostí a potrebné je skúmať aj to, čo z americkej politiky napomohlo jeho vzniku.
Teroristi sa údajne mstia za zlé skutky, ktorých sa na nich a ich spoločnosti dopustili Spojené štáty. V prípade puritánskeho a doslovne reakčného hnutia, ako je vahábizmus, je zlý už len vplyv moderného sekulárneho sveta. Pôsobenie Spojených štátov ako hýbateľa modernizácie v globálnej spoločnosti je v rámci tohto svetonázoru samé o sebe zločinom.
Americkí kritici blízkovýchodnej politiky USA často pripomínajú, že Spojené štáty sú nenávidené, pretože podporovali diktátorské vlády. Kritici z Blízkeho východu nenávidia Spojené štáty z opačného dôvodu: pretože do ich oblasti prinášajú sekulárne a liberálno-demokratické myšlienky. Fundamentalistom ide o stav islamskej spoločnosti - o jej poctivosť, čistotu a budúcnosť. Práve preto ich fanatizmus ignoruje vyhrážky Spojených štátov aj zdravý rozum.
© Global Viewpoint
Los Angeles Times Syndicate
Autor: WILLIAM PFAFF(Autor je komentátor IHT)