USA a Saudská Arábia sú spojené záujmami aj hrozbou

Dva moslimské štáty - najdôležitejší spojenci Spojených štátov v boji proti terorizmu - sú v jadre islamsko-fundamentalistické. Saudská Arábia je absolutistická monarchia riadená vahábskym náboženským hnutím, z ktorého pramení moderný islamský fundamental

izmus. Sám Usáma bin Ládin je waháb - teda ten, kto verí, že bola spáchaná krivda na jeho náboženstve. Vojenskú vládu v Pakistane silne ovplyvňuje ten istý fundamentalistický výklad islamu, ktorý motivuje afganský Taliban.

Zradca medzi najpravovernejšími

Islamské reformné hnutie sa zrodilo počas arabského odporu proti tureckej nadvláde v 18. storočí. Začiatkom 20. storočia zvrhlo v Saudskej Arábii ortodoxnú hašemitskú dynastiu a ovládlo Arabský polostrov. Hnutie vtedy viedol Ibn Saúd a jeho puritánska a netolerantná wahábská podoba islamu sa stala náboženstvom arabského sveta. Táto podoba islamu je neznášanlivá voči všetkým ostatným náboženstvám a fanaticky presadzuje puritánsky spoločenský poriadok, v ktorom sú ženy vylúčené z verejného života a porušenie tradičného práva sa trestá stredovekými metódami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Teroristická kampaň bin Ládina nie je zameraná výlučne proti Spojeným štátom, ktoré i tak raz skolabujú v dôsledku svojej dekadencie - hovoria fundamentalisti. Nebezpečenstvo hrozí v prvom rade pre saudskoarabskú elitu, ktorá dovolila „neveriacim“ Spojeným štátom usadiť sa v zemi islamských posvätných miest. Washington je do značnej miery závislý na arabskej rope - saudské vedenie však potrebuje americkú ochranu. Preto obe krajiny spájajú silné politické a vojenské zväzky, pre ktoré Washington prižmúril oči nad saudskou podporou poskytovanou pre radikálnu a utopistickú podobu islamu hnutia Taliban v Afganistane, ale aj ďalších po celom Blízkom východe, v Strednej Ázii a Afrike.

Rovnaké nepríjemné napätie sa vyskytuje v amerických vzťahoch s Pakistanom, ktorého vojenská vláda zatiaľ plne neodsúhlasila požiadavky Washingtonu týkajúce sa vojenských základní a spolupráce proti vláde Talibanu, ktorú pakistanské tajné služby dosadili v Afganistane k moci. Zdrojom radikálneho islamu je v súčasnosti Saudská Arábia. Dokiaľ bude saudské ropné bohatstvo dotovať vplyv a rozmach vahábizmu, budú sa fundamentalisti môcť oprieť o pevnú finančnú a politickú základňu.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetliť korene nenávisti

Národy - rovnako ako jednotlivci - platia za to, čo v minulosti urobili alebo neurobili. Islamský fundamentalistický terorizmus treba zasadiť do historických a kultúrnych súvislostí a potrebné je skúmať aj to, čo z americkej politiky napomohlo jeho vzniku.

Teroristi sa údajne mstia za zlé skutky, ktorých sa na nich a ich spoločnosti dopustili Spojené štáty. V prípade puritánskeho a doslovne reakčného hnutia, ako je vahábizmus, je zlý už len vplyv moderného sekulárneho sveta. Pôsobenie Spojených štátov ako hýbateľa modernizácie v globálnej spoločnosti je v rámci tohto svetonázoru samé o sebe zločinom.

Americkí kritici blízkovýchodnej politiky USA často pripomínajú, že Spojené štáty sú nenávidené, pretože podporovali diktátorské vlády. Kritici z Blízkeho východu nenávidia Spojené štáty z opačného dôvodu: pretože do ich oblasti prinášajú sekulárne a liberálno-demokratické myšlienky. Fundamentalistom ide o stav islamskej spoločnosti - o jej poctivosť, čistotu a budúcnosť. Práve preto ich fanatizmus ignoruje vyhrážky Spojených štátov aj zdravý rozum.

SkryťVypnúť reklamu

© Global Viewpoint

Los Angeles Times Syndicate

Autor: WILLIAM PFAFF(Autor je komentátor IHT)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 779
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 656
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 856
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 851
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 764
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 306
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 225
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu