BRUSEL – Spojené štáty predložili všetkým členom Severoatlantickej aliancie zoznam požiadaviek „kolektívnej pomoci“. Presný zoznam žiadostí zostáva utajený, vie sa len to, že sa priamo týkajú ozbrojenej odvety za atentáty na USA z 11. septembra.
Tým sa prvýkrát v histórii NATO formálne uplatnil článok č. 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý členov aliancie zaväzuje ku kolektívnej obrane pri napadnutí jedného z nich.
Podľa niektorých zdrojov je žiadosť USA skôr všeobecná. Zdroj blízky NATO pre ČTK povedal, že americké požiadavky zahŕňali „poskytnutie leteckých základní a podobne“. Hovorca NATO Yves Brodeur dodal, že zoznam obsahuje „operatívne opatrenia“.
Spojenci nemajú presný dátum, kedy by mali na americkú žiadosť o pomoc odpovedať. Prvé reakcie sa však v Bruseli čakajú už dnes a „všeobecne sa očakáva, že odpoveď bude rýchla a pozitívna,“ predpovedal nemenovaný zdroj aliancie.
V Bruseli sa včera s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom stretol ruský prezident Vladimir Putin, ktorý ponúkol aliancii pomoc na dvoch frontoch: politickom a v boji proti terorizmu.
Do Saudskej Arábie včera priletel americký minister obrany Donald Rumsfeld. Táto krajina bude jeho prvou zastávkou na niekoľkodňovej ceste, počas ktorej navštívi Omán, Egypt a Uzbekistan.
Američania už predvčerom poskytli spojencom dôkazy, podľa ktorých je za útokmi na USA bin Ládin a ním riadená teroristická sieť Al-Kaída. USA predložili časť týchto dôkazov aj Pakistanu. Islamabad doteraz vyhlasoval, že s USA začne spolupracovať, keď dostane dôkazy o účasti bin Ládina na útokoch proti USA. (reuters, čtk, tasr, taa)
Viac v rubrike TERORIZMUS