Traja rodičia postihnutí kauzou únosu Michala Kováča mladšieho - bývalý prezident a jeho manželka Emília (vľavo) spolu s Annou Remiášovou. Jej syn Róbert, spojka korunného svedka v prípade únosu, zhorel v aute, ktoré vybuchlo. FOTO - ARCHÍV ČTK
Bugár si myslí, že kauza únos Michala Kováča ml. zostane v našej novodobej histórii čiernou škvrnouBRATISLAVA - V koalícii nie je dosť vôle predložiť návrh ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií. Kauza únos bývalého prezidentovho syna Michala Kováča sa nemôže skončiť - súd rozhodol, že amnestie sa vzťahujú aj na samotné zavlečenie.
KDH sa v minulom volebnom období trikrát pokúsilo amnestie zrušiť. Na prijatie ústavného zákona sa však nenašlo 90 hlasov, čo by hlasovali za. Opozícia bola proti a ani koalícia nebola jednotná. Predseda parlamentu a šéf KDH Pavol Hrušovský dnes tvrdí, že „v tejto chvíli" nepredpokladá, že by nová koalícia bola úspešná.
Exprezident Michal Kováč si myslí, že za kauzou únos by mala padnúť aspoň politická bodka. Hrušovský hovorí, že vládne strany dostatočne politicky pomenovali situáciu, ktorá vznikla vyhlásením Mečiarových amnestií. „Nevidím preto ďalší priestor na politické zavŕšenie tohto problému."
Z opozície by podpora prípadnému zrušeniu amnestií mohla prísť najskôr od Smeru, ktorý s HZDS nemá najlepšie vzťahy, jeho šéf Robert Fico však o tom nechce ani počuť. „Amnestiu nie je možné zrušiť, nech je akákoľvek." O Mečiarových amnestiách tvrdí, že sú morálnym suterénom, ale právne sa s nimi podľa neho nedá nič robiť. Na otázku, či by spravodlivosť nemala byť nad právnou normou, reagoval: „Odpovedám ako právnik. Je to môj postoj, ktorý nikdy nezmením."
Šéf SMK Béla Bugár sa domnieva, že kauza únos zostane v novodobej histórii Slovenska „čiernou škvrnou". Myslí si, že ani v budúcnosti asi nebude vôľa spornú amnestiu zrušiť. „Malo by to byť memento," hovorí.
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner si myslí, že politici by sa nemali tváriť, že spomínaná kauza nebola a súčasne sa snažiť o nové vzťahy s ľuďmi, ktorí sa v rokoch 1994 až 1998 podieľali na „istom charaktere vlády". Lintner hovorí, že začína byť realista, lebo koalícia sa rozdrobí aj na bežných veciach, a preto považuje zrušenie amnestií za nepriechodné. (sp)