Biely dom. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Aj keď sa ho v posledných rokoch podarilo predovšetkým vďaka pochopeniu bánk, ktoré poskytli preklenovacie pôžičky, a predaju majetku znížiť približne o 700 miliónov, stále chýbajú zdroje, ktoré by umožnili Košiciam, aby sa definitívne zbavili prívlastku najzadlženejšie mesto na Slovensku.
Proces reštrukturalizácie dlhov malo vlani ukončiť speňaženie časti mestských lesov. „Od začiatku som upozorňoval, že prenájom lesov alebo transformácia na akciovú spoločnosť bude veľmi zložitá. Do opakovaného tendra sa prihlásil jeden záujemca, aj ten si vyžiadal len podmienky. Návrh pravicovej koalície na predaj 500 hektárov okrajových častí mestských lesov, ktoré by mali slúžiť na ekologické bývanie, je perspektívny z dlhodobého hľadiska, ale momentálne nám nepomôže. Príjmová časť rozpočtu z tohto pohľadu je nereálna," tvrdí primátor Zdenko Trebuľa.
Do decembra tohto roku by malo mesto uhradiť konzorciu bánk 281 miliónov korún. Ide o zvyšok krátkodobého úveru, ktorý vlani v septembri banky poskytli mestu na umorenie obligácií so 16,5-percentným úrokom.
Z celkového dlhu 1,5 miliardy 500 miliónov korún tvoria záväzky voči štátu. Mesto ponúklo na výmenu monumentálnu budovu tzv. Bieleho domu, v ktorom sídli magistrát. „V budove by mohli sústrediť celú štátnu správu, všetky úrady a úradovne. Rokoval som na ministerstve financií, že cenu, na ktorej by sme sa dohodli, by odpočítali z nášho dlhu," povedal Trebuľa.
Zdá sa, že ani táto možnosť zníženia dlhu nie je reálna. Podľa hovorkyne Krajského úradu v Košiciach Andrey Schwartzovej dislokáciu novovzniknutých úradov schválila vláda uznesením, ktoré je záväzné. Väčšina z nich od Nového roku pôsobí v nových priestoroch.
Biely dom nikto nechce
Megastavba, ktorá v minulom režime slúžila ako sídlo krajského a okresných úradov KSS, má viac ako 20-tisíc štvorcových metrov úžitkovej plochy. Je najväčšou administratívnou budovou v meste. Po revolúcii v ňom mala sídliť niektorá z vysokých škôl, rehoľné rády, detská nemocnica. Nakoniec sa do nej nasťahoval magistrát. Mesto ponúklo budovu na predaj za 500 miliónov. Získané financie mali slúžiť na zníženie dlhu. Aj keď o ňu prejavili záujem viaceré subjekty, nakoniec od kúpy cúvli. Vlani vedenie mesta navrhlo vláde, aby do Bieleho domu nasťahovala všetky úrady štátnej správy a cenu odpočítala z dlhu voči štátu. (sen)