Na stretnutie s prezidentom prišla včera asi polovica zo 160 pozvaných osobností kultúrneho života. Minister kultúry mal rokovanie, a preto meškal, za čo ho prezident skritizoval. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Rudolf Schuster si včera do Prezidentského paláca pozval zástupcov kultúrnej obce. Ďakoval im za ich pôsobenie a poľutoval súčasné postavenie kultúry v spoločnosti.
Prezident opäť kritizoval sociálnu a ekonomickú politiku vlády, jej prístup ku kultúre a najmä k dostavbe budovy SND. „Bol som vždy proti tomu, aby sme si my jedno Národné divadlo nevedeli postaviť. Bola by to hanba. Akoby sme na to nemali. Je to len 500 miliónov na dobudovanie a potom je to forma prevádzkových nákladov."
„Naozaj by sme mohli dať viac kultúre," povedal Schuster. Jeho slová vraj nie sú prezidentskou kampaňou.
Na adresu premiéra Dzurindu zaznelo niekoľko ironických poznámok, napríklad, že keď v lete obchádzal hrady a zámky a sľuboval peniaze, opakoval po prezidentovi. Schuster dodal, že on sa pričinil o osvetlenie dvoch hradov, a ďalšie sa ešte chystá osvetliť. „Tak si zase môžu urobiť zo mňa srandu, že Schuster nemá čo robiť, tak chodí osvetľovať hrady. To nie je o osvetlení, to je o peniazoch."
Premiéra sa nedávno pýtali na spojenie prezidentských volieb s referendom o predčasných voľbách. „Keď som ho počul v tej Markíze, až ma zatriaslo, ako sa pozrel na mňa cez obrazovku, lebo vedel, že ja sa pozerám," hovoril Schuster.
Schuster umelcom zopakoval, že zatiaľ sa nerozhodol, či bude kandidovať. Umelci ho na to, na rozdiel od odborárov, priamo nevyzvali.
Príhovor za kultúrnu obec predniesol, tak ako minulý rok spisovateľ Ladislav Ťažký. „Tento rok so štvorkou na konci bude rokom stoličiek, stolcov a kresiel," začal. Na mysli mal rôzne voľby. „Mám strach, aby sa slovenský národ neubojoval k smrti, a to len pre stoličky alebo kreslá."
Spomenul aj boj o prezidentské kreslo a „malý slovenský zimný palác". Ťažký si všimol, že sa „mobilizujú družstvá, čaty, roty znepriatelených bojovníkov, čo ho budú chcieť dobyť. (...) Tento boj vyhrá ten, kto znepriatelených spriatelí. Zatiaľ nového prezidenta nepoznám, viem len, kto by ním nemal byť".
Ťažký sa tiež posťažoval na stav kultúry. „Slovenská kultúra pomaly, ale iste zomiera. Len zázrakom alebo nezáujmom sa ešte nekonal jej protištátny pohreb."
Z pozvaných asi 160 osobností prišla zhruba polovica. Išlo skôr o staršiu generáciu hercov, spevákov, spisovateľov či výtvarníkov. Boli medzi nimi napríklad Božidara Turzonovová, Karol Kállay, Dušan Jamrich, Martin Babjak, Zdena Studenková, nechýbal Milan Kňažko. Minister kultúry Rudolf Chmel mal rokovanie a prišiel neskôr, čo prezident skritizoval.
Schuster sa stretol s predstaviteľmi médií
BRATISLAVA - Noviny sa stávajú luxusom, povedal prezident Rudolf Schuster pri stretnutí s predstaviteľmi médií. Devätnásťpercentná DPH podľa neho zasiahne tlač, aj keď sú sľubované kompenzačné kroky. Úlohu médií považuje za nezastupiteľnú aj v roku vstupu Slovenska do Európskej únie.
Signály, ktoré sa vyslali zo Slovenska v poslednom období, neboli podľa prezidenta najšťastnejšie. „Veď kde v demokratickom štáte sa odpočúva novinár?" To by sa nemalo stať, a tak prezident verí, že si to uvedomujú aj tí, ktorí tieto veci zbytočne umožnili a prijmú opatrenia.
Hosťom poďakoval za ich prácu a médiám pripísal podiel na úspechu májového referenda o vstupe do Európskej únie.
(tasr)
Ekonomickí ministri rokovali o novom SND
BRATISLAVA - Rokovania o budúcnosti niekoľko rokov rozostavanej budovy SND pokračujú. Včera o nej s ministrom kultúry Rudolfom Chmelom hovorili ekonomickí ministri. Zhodli sa na návrhu, s ktorým prišiel minister financií Ivan Mikloš, aby sa budova stala súčasťou polyfunkčnej, viacúčelovej inštitúcie, v ktorej by divadlo malo sekundárnu rolu. „V tomto zmysle mám s ministrom hospodárstva do konca marca predložiť návrh vláde," povedal pre SME Chmel.
Ekonomickí ministri prijali ako najoptimálnejší variant vytvorenie štátnej akciovej spoločnosti, kde po čase vstúpi investor, ktorý by sa potom spolupodieľal aj na prevádzke. Keď vláda návrh schváli, akciová spoločnosť by mala byť vytvorená do konca roka. Zatiaľ žiaden oficiálny investor nie je, aj keď minister Chmel hovorí: „Niektorí sa už hlásia."
Svoj nápad, ako dostavať SND, prezentoval včera na stretnutí s kultúrnou obcou aj prezident Rudolf Schuster: „Čo keby vláda sa teraz dohodla, že každý minister obetuje 30 alebo 50 miliónov korún zo svojho rozpočtu na dobudovanie divadla. Som presvedčený, že žiaden občan by to nepocítil a divadlo by bolo dobudované."
„Je to síce pekná myšlienka, ale myslím si, že nenašla pochopenie u mojich kolegov. Majú taký napnutý rozpočet, že na nejakú filantropiu nie sú nastavení," komentoval prezidentove slová minister kultúry. (hr)