
Čo rozhodlo?
„Vnútorná sila kolektívu, mužstvo ukázalo charakter aj za nepriaznivých okolností, keď nám súpisku preriedili zranenia."
Kritická situácia nastala už pred odchodom v obrane, Hecl so Sejejsom nemohli pre zranenia ani cestovať. Ako ste to zvládali?
„Brankár Rybár bol spoľahlivý. Najviac času na ľade strávili Pavlas, Vlk, Tabaček. Pavlas bol navyše skvelý strelecky. Určite bol najlepším bekom na turnaji."
Prečo v obrane nenastúpil mladý Pukalovič, ktorý s výpravou cestoval?
„Neumožnil mu to direktoriát turnaja. Pukalovič nebol na súpiske v dostatočnom časovom predstihu."
Útočníci?
„Stabilne ťahal kapitán Cíger, výborne sa rozohral Jánoš, Kuľha, kým ho nezložila chrípka aj Halaj. Ale našou najväčšou devízou bola kolektívna disciplína."
Najťažším súperom bol nepochybne ruský tím Severstaľ Čerepovec. Akú taktiku ste zvolili?
„Nehrnuli sme sa zbytočne dopredu, trpezlivo sme čakali na brejky, v ktorých sa prejavila skúsenosť našich útočníkov. Vychádzali nám aj presilovky a súper očividne znervóznel. Ale ani finále s Gomeľom nebola žiadna prechádzka. Domáci povzbudení sobotňajším víťazstvom nad Luganom boli hranične motivovaní, podporovala ich búrlivá kulisa plného hľadiska. Hrdinom zápasu bol Pavlas, ktorý dal hetrik."
Pozdvihne tento úspech kredit slovenskej extraligy?
„Z tlačovky po víťazstve nad Čerepovcom agentúry trochu zavádzajúco interpretovali moje slová. Po anglicky hovoriaci novinár, zrejme z Lugana, sa ma pýtal, ako je to možné, že zástupca slovenskej extraligy, ktorá je všeobecne považovaná v Európe za slabšiu, dokázal zdolať mužstvo z bohatej ruskej súťaže. Ja som len odpovedal, že naša liga nie je slabá. Myslím, že je relatívne porovnateľná so súťažami vo Fínsku, Česku, Nemecku. Naše víťazstvo v Kontinentálnom pohári nepodceňujem, ani nepreceňujem."
Atmosféra, podmienky, strava?
„Atmosféra na štadióne bola vynikajúca. S tímom Lugana priletelo plné lietadlo fanúšikov, v peknej hale bolo neustále živo. Rozhodcovia boli v poriadku, strava v hoteli sa po prvom dni upravila podľa našich pripomienok."
Po operácii kolena vám vypadol Hecl do konca sezóny. Viceprezident Krajči sa netajil, že na turnaji v Gomeli sa budete obzerať aj po jeho náhrade z iných tímov. Udialo sa niečo?
„Mali sme presne vybraného obrancu i útočníka z mužstva Gomeľa, podobne z Minska. Lenže bieloruské tímy sú už na tom ekonomicky lepšie ako v minulosti. Ich požiadavky boli pre nás privysoké. Na ruských hráčov sa nedá pomýšľať, ich relácie sú pre nás nepriechodné."
Za prvenstvo ste získali finančnú prémiu 80 000 švajčiarskych frankov. Čo s nimi?
„Po odrátaní nákladov sa zrejme rozdelia do mužstva. Pred turnajom nebola žiadna reč o finančných odmenách. Aj preto možno hrali chlapci uvoľnenejšie. Netlačil ich imperatív vyhrať."
Prvým a posledným víťazom Kontinentálneho pohára v hokeji zrejme ostanú slovenské mužstvá. V roku 1998 vyhrali Košice, v nedeľu v bieloruskom Gomeli triumfoval na 7. ročníku úradujúci majster Slovan Bratislava. Hoci Kontinentálny pohár nemá lesk bývalej Euroligy (na tomto ročníku sa nezúčastnili mužstvá z Česka, Švédska, z Fínska iba druholigisti), úspech Slovana v momentálne najvyššej európskej klubovej súťaži vojde do análov. Keďže snahy o znovuobnovenie Euroligy nevyzerajú veľmi reálne, po Kontinentálnom pohári má vzniknúť turnaj Super six za účasti majstrov zo šiestich najvyspelejších európskych hokejových krajín.