Najväčšou zmenou, ktorá sa v tomto roku dotkne regionálneho školstva, je nové financovanie na žiaka. Keďže však výška normatívneho príspevku na žiaka stále nie je známa, školy nevedia, či si už budú môcť dovoliť kúpiť pre žiakov napríklad takýto nový nábytok, alebo budú na tom ešte horšie ako doteraz. FOTO - ĽUBOŠ PILC
Tento rok sa označuje za reformný. Vláda spustila viaceré sľubované zmeny - zjednotila daň, vypracovala nový dôchodkový systém, snaží sa odstrániť dlhy v zdravotníctve.
Aj ministerstvo školstva pripravilo viacero právnych noriem, niektoré už začali platiť. Od januára sa začína s financovaním základných a stredných škôl a školských zariadení podľa normatívov, platí zákon o štátnej správe a samospráve v školstve, ale aj novela vysokoškolského zákona.
Mení sa aj novela vyhlášky o prijímaní žiakov na stredné školy, ktorá posúva termín podávania prihlášok a termín zverejnenia kritérií prijatia na neskorší termín.
V apríli sa bude rušiť Študentský pôžičkový fond a účtovníctvo regionálneho aj vysokého školstva sa zaradí do systému Štátnej pokladnice.
V auguste sa učitelia dočkajú aj mierneho zvyšovania platov, keďže zamestnanci vo verejnej službe by mali dostať o sedem percent viac.
Budú zmeny pre školstvo pozitívom alebo nie? „Nábeh zmien v školstve vyplývajúcich z prijatých reforiem bude nepochybne zdrojom neistoty pre školy a zriaďovateľov. Najdôležitejšie zmeny sa totiž týkajú financovania a majú za cieľ tlačiť zriaďovateľov a riaditeľov škôl ku krokom, ktorým sa roky bránili. Nádejou je, že ak reformy finančného rámca uspejú, vznikne priestor aj na potrebné reformy v obsahu vzdelávania a reformy, ktoré rozšíria školám priestor na vlastnú tvorivosť," myslí si Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
Tohto roku bude ministerstvo školstva pracovať na novom školskom zákone, aj na spoplatnení vysokoškolského štúdia. Legislatívny zámer návrhu zákona je vraj už pripravený. „Možno áno, ale nie je možné sa k nemu dostať, lebo ho vraj ešte neschválil pán minister," hovorí Šarlota Pufflerová z OZ Občan a demokracia. Podľa jej informácií by malo mať ministerstvo hotový konkrétny návrh zákona v apríli, do vlády by ho malo predložiť do konca roka. „Dúfajme, že to už tentoraz stihne," uzatvára Pufflerová.
Podľa tlačovej hovorkyne ministerstva školstva Michaely Dobošovej bude ministerstvo školstva v nadchádzajúcom roku pracovať aj na novelizácii zákona o vede a technike a o Agentúre na podporu vedy a techniky. Plánuje tiež prípravu zákona o športe.