BAGDAD, ANKARA - Američania začali v Iraku striedanie vojakov. Počas najväčšej výmeny od druhej svetovej vojny by sa malo na domovské základne v Spojených štátoch vrátiť viac ako 130-tisíc vojakov. Na ich miesta vyšlú čerstvé sily, zatiaľ sa hovorí o 110-tisíc vojakoch.
Oficiálne zdroje zatiaľ o presunoch mlčia, prenikli však informácie o tom, že rozhodujúcou „prestupnou stanicou" je turecká základňa Incirlik vzdialená len hodinu letu od hranice s Irakom. Podľa informácií agentúry AP ju Američania využívajú už od stredy minulého týždňa.
Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gül však poskytnutie základne nepotvrdil so slovami, že „na nej nie je nič nové". Dodal, že „Incirlik bola využívaná a bude využívaná, lebo je to cez ňu najbezpečnejšie". Americký záujem o základňu pritom minulý mesiac pri návšteve Ankary potvrdil tajomník amerického ministra zahraničných vecí Marc Grossman.
Preskupovanie vojsk prichádza v čase, keď je americká administratíva na čele s prezidentom Bushom pod paľbou kritiky pre nedostatočné dôkazy o irackých zbraniach hromadného ničenia. Napätie v amerických vládnych kruhoch cez víkend ešte viac zvýšili ukážky z knihy reportéra denníka The Wall Street Journal Rona Suskinda, ktorý v nej využíva informácie bývalého ministra financií Paula O'Neilla. Ten v nedeľu v rozhovore pre americkú televíziu CBS News Busha obvinil, že Saddámovo zvrhnutie začal plánovať hneď po nástupe do funkcie. Teda osem mesiacov pred nárazom unesených lietadiel do newyorských dvojičiek a Pentagonu.
Navyše v inom rozhovore pre časopis Time, ktorý vyšiel včera, povedal, že „za 23 mesiacov, počas ktorých bol ministrom, nevidel jediný dôkaz o tom, že Irak vlastní chemické alebo biologické zbrane".
Viacerí republikánski kongresmani včera neskrývali nad vyjadreniami bývalého ministra rozhorčenie. Tvrdia, že O'Neill „vrazil vláde nôž do chrbta". Demokrati si však myslia, že kniha potvrdzuje len to, o čom sa šepká už dávno. „Aby Bush mohol začať vojnu, jednoducho zveličil niektoré argumenty," povedal pre televíziu Fox prezidentský kandidát Joseph Lieberman.
Americkému prezidentovi nepomohol ani jeho silný spojenec Tony Blair, ktorý v nedeľu v pravidelnej relácii britskej BBC pripustil, že zakázané zbrane sa v Iraku nepodarí nikdy nájsť. Zásadne však zavrhol otázku novinára, či on a jeho kabinet o Iraku klamali.
(mm)
Desať mŕtvych po ďalšej vlne násilia
BAGDAD - V Bagdade včera rebelanti zabili ďalšieho vojaka Spojených štátov a dvoch zranili. Konvoj, v ktorom sa nachádzali, zasiahla explózia podomácky vyrobenej bomby. Americké sily tiež včera v blízkosti irackého mesta Samarra zabili sedem Iračanov, ktorí sa pokúšali kradnúť pohonné látky z miestneho rozvodu. Ďalší Iračan prišiel o život pri prestrelke s Američanmi v Ramádí, kde irackí odporcovia koalície napadli vojenský konvoj USA.
V juhoirackom meste Amara zase britskí vojaci podobne ako v sobotu a v nedeľu zasahovali proti demonštrantom, ktorí sa chceli dostať k sídlu guvernéra a žiadať o prácu. Briti dav z miesta vytlačili. Zásah sa tentoraz obišiel bez obetí. (čtk)