
Iránski poslanci protestujú proti zásahom konzervatívnych klerikov do predvolebných kandidátok. FOTO - REUTERS
Politická kríza prepukla v nedeľu, keď sa 60 poslancov parlamentu rozhodlo sedieť v budove tak dlho, dokiaľ Rada strážcov nezruší rozhodnutie o vyškrtnutí reformných kandidátov z volebných zoznamov. Na február plánované parlamentné voľby by tak boli úplne pod kontrolou islamských duchovných.
Včera už protestovalo sto poslancov a pridalo sa k nim aj dvanásť ministrov vlády, ktorí hrozia demisiou, 27 guvernérov a prezident Muhammad Chatámí. Ten má však rovnako ako parlament obmedzené právomoci a je kontrolovaný duchovenstvom i najvyšším vodcom Iránu ajatolláhom Ali Chameneím.
V rozhovore pre televíziu Al Arabía poradca prezidenta Muhammad Šariatí dokonca vyhlásil: „Konzervatívci búrajú svoj dom vlastnými rukami, reformátori to nesmú dopustiť. Národ proti nim vyvinie tlak, pokiaľ nezmenia svoje rozhodnutie." Ide o priamu vyhrážku určenú ajatolláhom, ktorí uchvátili všetku moc a znemožňujú robiť prezidentovi Chatámímu demokratické reformy.
Rada strážcov, ktorú tvorí 12 znalcov islamského práva, vylúčila z volebného boja skoro 3-tisíc uchádzačov, pretože sa podľa nej prehrešili proti 1. a 3. odstavcu 28. článku ústavy, v ktorých sa hovorí o oddanosti islamu. Rada strážcov je nadriadená parlamentu a má takmer neobmedzené právomoci pri dohliadaní na politiku krajiny. Lustrácia kandidátov patrí k jej základným povinnostiam.
Prezident a parlament síce predstavujú reformátorské krídlo moslimov, ale nemajú vzhľadom na absolútnu nadvládu ajatolláha veľké možnosti. Chatámí vlani nedokázal presadiť zákon, ktorý by rušil výsadné právo Rady strážcov lustrovať kandidátov. Vtedy prvýkrát ponúkol svoju rezignáciu, ale štátna televízia jeho kritický prejav, v ktorom uviedol, že za posledné 3 roky bolo zlikvidovaných 90 nezávislých denníkov a uväznili desiatky intelektuálov, cenzurovala.
Reformátori, študenti a inteligencia vyzývajú prezidenta, aby tentoraz neustupoval. Klerikáli naopak nabádajú svojich priaznivcov, aby sa bránili proti „zradcom islamskej revolúcie".
Reformátori víťazia od roku 1997 vo všetkých voľbách a majú väčšinu v parlamente, napriek tomu reálnu moc majú stále klerikálni konzervatívci. Tým podliehajú i ozbrojené zložky vrátane obávaných Islamských revolučných gárd.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME