Taktika bulváru sa nemení - výrazné titulné strany prinášajú takmer každý deň šokujúce odhalenie. FOTO - TASR/AP
ej od roku 1974. Vtedy však Británia zažívala hlbokú recesiu.
V súčasnosti to vyzerá skôr na zmenu návykov čitateľov, ktorí jednoducho prestávajú čítať. Taký je celosvetový trend, keď tlačené periodiká strácajú na úkor televízie a internetu. V decembri, ktorý je v Británii považovaný za slabý mesiac, sa „stratilo" stotisíc čitateľov. Ukázali to štatistiky kancelárie ABC, ktorá je autorizovaná sledovať náklad tlačených médií.
Pokles Sunu neznamenal, že by stúpol náklad konkurencii. Daily Mirror tiež zaznamenal zlý rok, keď klesol o 6,5 percenta na 1,9 milióna výtlačkov denne. Mierny pokles zaznamenali aj mienkotvorné denníky.
Sun a Mirror zvádzali v poslednom období tvrdú a vyčerpávajúcu cenovú vojnu. Podľa mediálnych odborníkov sa vydavatelia správali ako šialenci. Odhady hovoria, že Sun stál tento boj až 65 miliónov libier.
Bitku začal znižovaním ceny Mirror, na čo Sun odpovedal takisto. Ceny upravoval aj podľa jednotlivých regiónov. Keď boj vrcholil, predával Sun až 2 milióny výtlačkov so zľavou. Vydavatelia si však napokon uvedomili, že sa zbytočne vyčerpávajú a Mirror sa ako prvý vrátil k pôvodným cenám.
Britská bulvárna tlač vie byť nemilosrdná a noviny v snahe o senzáciu často porušujú etické normy, najčastejšie zásahmi do súkromia slávnych. K bežnému servisu patria aj sporo oblečené dámy a ľahké čítanie.
„Budem sa pokúšať napísať žartovné veci o celebritách a o tom, čo je v televízii, napríklad, ak spraví niečo zábavné Tony Blair. Keby spadol do diery, alebo si polial kravatu s polievkou," priblížila svoje zámery Victoria Coren, ktorá prišla nedávno do Sunu ako nová redaktorka so svojou pravidelnou rubrikou.
Zrejme o najväčší rozruch sa minulý rok postaral Daily Mirror, ktorého redaktor sa s falošným osvedčením nechal zamestnať v Buckinghamskom paláci a bol tam aj počas návštevy amerického prezidenta Georgea Busha. Minulý týždeň zasa priniesol správu, že Diana bola presvedčená, že jej bývalý manžel princ Charles si želal jej smrť.
Napriek tomu, že bulvárne denníky čitateľov predovšetkým zabávajú, politici vedia, že práve medzi ich čitateľmi sa vyhrávajú voľby. Keď The Sun v roku 1997 odporučil svojim čitateľom voliť za premiéra Tonyho Blaira, bolo to považované za veľmi dôležitý signál, ktorý spolurozhodoval o výsledku.
MAREK CHORVATOVIČ