Predmetom vyšetrovania je únik dôverných informácií, ktorý podľa Fica viedol k zníženiu ceny za najväčší slovenský podnik. „Všetko nasvedčuje skutočnosti, že kupujúci Gas de France a Ruhrgas vedeli, že sú jediní záujemcovia a vláda pritom stále vyhlasovala, že bude predávať. Ak je niekto sám v súťaži a vie, že vláda aj tak bude predávať, tomu potom prispôsobí aj cenu," tvrdí Fico. Zodpovednosť prisúdil privatizačnej komisii, ktorej šéfoval vtedajší vicepremiér Ivan Mikloš. „Tam je ten okruh podozrivých, ktorých sa treba pýtať, vyšetrovať," dodal Fico.
Mikloš jeho podozrenia odmieta. „Sú to ďalšie prázdne slová pána Fica bez akýchkoľvek dôkazov. Vypovedal som o tom pred vyšetrovateľom a už nemám nič nové, čo by som k tomu mohol povedať," povedal Mikloš.
Fico podozrieva aj bývalú ministerku privatizácie Máriu Machovú. Tvrdí, že potom, ako otvorila obálky investorov a zistila, že len v jednej je ponuka, išla sa poradiť s Miklošom. „Vrátila sa a povedala, že sa pokračuje (v privatizácii)," povedal Fico.
Minister hospodárstva Pavol Rusko sa k privatizácii SPP nechcel vyjadrovať, no vrátil sa k zmluvám, vinou ktorých platí SPP za konzultácie svojim vlastným privatizérom. „Nie je to úplne obvyklý postup, javí sa mi ako nespravodlivosť," povedal včera Rusko.
Ministerstvo hospodárstva má v pláne odovzdať zmluvy, z ktorých profitujú Gas de France a Ruhrgas súdom, aby rozhodli, či pri nich SPP neporušil zákon. Podpísali sa totiž bez vedomia štátu i dozornej rady podniku.
(jj, mož, tc)
Česi predali drahšie
Cena 130 miliárd korún za 49-percentný podiel v SPP je podľa Fica nízka. Viacerí analytici pripustili, že cena mohla byť vyššia, no upozornili, že nadol ju stláčali sami politici neuváženými vyjadreniami. Fico používa príklad českej obdoby SPP - Transgasu. Česká vláda ho predala za vyše 150 miliárd Sk, no predávala takmer celý podnik - 97 percent.