Ako sa stať dizajnérkou v Londýne

Zo základnej školy na strednú, zo strednej na vysokú (alebo do zamestnania), z vysokej školy do zamestnania. Cez prázdniny oddych a nejaká brigáda, dnes už sem-tam aj v zahraničí. Ale inak žiadne odbočky, žiadne riskantné rozhodnutia, pomerne malý priesto

Starostlivo uvážené a naplánované kroky. Tak vyzerá cesta prevažnej väčšiny slovenských študentov. Ale už sa aj u nás nájdu takí ľudia, ktorí vykročia do neznáma a ich život naberie smer, o akom sa im nikdy ani nesnívalo.

"Dokončila som vysokú školu, ale ešte sa mi nechcelo zamestnať, chcela som sa ešte niečo naučiť, niečo vidieť. A pretože som chcela vedieť po anglicky, povedala som si, že pôjdem robiť au-pair do Londýna," hovorí Jana Ďurišová. "Anglicko je predsa len bližšie ako Amerika a keď niečo nevyjde, človek sa ľahšie dostane naspäť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Janine znalosti angličtiny sa skladali z niekoľkých jednoduchých viet: "Som hladná", "dobrý deň". Postupne si však popri práci pri deťoch urobila všetky stupne cambridgeských jazykových certifikátov až po proficiency. Keď sa už v Londýne zabývala, rozhodla sa študovať. Lákal ju dizajn, a tak vyplnila prihlášku a zaplatila školné. Vybrala si pomerne drahú, ale uznávanú a najmä akreditovanú súkromnú školu KLC School of Design.

"Študovala som samozrejme diaľkovo. Aj tak ma to vyšlo na 800 libier, denné štúdium by som si nemohla dovoliť, je to strašne drahé" vysvetľuje Jana a dodáva. "Teraz, keď je už vízová povinnosť zrušená, ľudia tu možno nebudú mať také problémy. Ale pre mňa nebolo ľahké udržať sa v Británii ako študent. Ak ste sa uchádzali o študentské víza, museli ste si zaplatiť školu na rok a doložiť, že máte na účte dosť peňazí na to, aby ste si mohli financovať stravu, ubytovanie a ostatné, pretože popri štúdiu smiete iba brigádovať. A celý rozpočet denného študenta sa z brigád nedá utiahnuť."

SkryťVypnúť reklamu

Samotné štúdium bolo pomerne náročné, aj keď časovo neobmedzené. Skladalo sa z ôsmich projektov, v ktorých študent postupne preberie všetky oblasti návrhu domu: od stavebného plánu, cez podlahy a omietky, dizajn nábytku, až po výber textílií v interiéri až po osvetlenie a doplnky. Na každom z projektov môže pritom pracovať tak dlho ako potrebuje. „Je to veľmi zaujímavé, ale mnohí školu nedokončia, pretože nikto na nich netlačí," vysvetľuje Jana. "Na tejto škole ste odkázaní sami na seba, na svoju vôľu a sebadisciplínu. Projekty síce môžete robiť, ako dlho chcete, ale keď nespĺňajú požiadavky, musíte prerábať a v rámci školného máte nárok iba na dve opravy. Takže mnohí to jednoducho vzdajú."

Každý z projektov mal 70 - 80 strán textu a ku každému bolo treba vypracovať niekoľko čiastkových návrhov spolu s technickým riešením. Takže študent si musel sám naštudovať, ako sa používajú jednotlivé materiály, ako sa technicky riešia napríklad vlhnúce omietky alebo či sa dá miestnosť presvetliť zväčšením okna v nosnom múre. A k tomu študovať práce iných dizajnérov, venovať sa najnovším trendom. "Ale v škole je k dispozícii výborná knižnica a konzultácie s vyučujúcimi. A navyše v obchodoch nemáte problém získať vzorky materiálov, ktoré potrebujete k vyhotoveniu vlastných návrhov," hovorí Jana.

SkryťVypnúť reklamu

Jana je presvedčená, že jej pri úspešnom zvládnutí štúdia pomohol aj slovenský školský systém, ktorý ju naučil dôkladnosti a disciplíne - napríklad aj v úprave. „Disciplína anglickým študentom veľmi chýba, pretože od malička sú zvyknutí na voľnosť: Nepíšeš pekne? Nevadí, to je tvoj prejav,“ vysvetľuje Jana. "Po tejto stránke mi dalo vzdelanie na našich školách viac, ako by som si kedy predstavovala. Všetko som robila dôkladne a vypracovávala do podrobností, takže som svoje projekty mohla použiť ako svoju prezentáciu, keď som si hľadala prácu."

Vďaka kvalite svojich školských projektov si Jana bez problémov našla aj zamestnanie: ešte počas štúdia začala spolupracovať s jednou zo svojich lektoriek a dnes už pracuje vo veľkej dizajnérskej firme. "Zatiaľ to vyzerá tak, že sa mi splnil sen,“ usmieva sa Jana spokojne.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: (gal)/Foto - Archív Jany Ďurišovej

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 861
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 734
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 002
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 793
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 341
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu