Maratónska automobilová súťaž Rely Dakar musela ustúpiť pred banditmi. Organizátori zrušili dve víkendové etapy vedúce cez územie Mali, pretože v púšti číhajú na pretekárov lúpežné bandy. Problémy s ozbrojenými banditmi sú na tejto rely tradíciou. „Z dôvodov bezpečnosti súťažiacich, sme sa rozhodli pozmeniť desiatu a jedenástu etapu. Obe trasy nebudú súťažné a pretekári sa postupne presunú po asfaltových cestách spolu do ďalšieho tábora," uvádza sa v stanovisku organizátorov.
V minulosti zastavovali početné skupiny banditov zblúdených súťažiacich a pod hrozbou smrti ich okradli. V lepších prípadoch žiadali peniaze za „bezpečný" prejazd. Organizátori k dvom dňom voľna siahli po konzultácii s francúzskymi úradmi v Mali. O problémoch v krajine vedeli už pred začiatkom rely. Situáciu im však skomplikovali náročné podmienky, ktoré naťahujú štartové pole na niekoľko stoviek kilometrov. Asistenčné vozy a helikoptéry nie sú schopné uchrániť pred nebezpečenstvom všetkých pretekárov.
Peterhansel: Pár dní voľna príde vhod
„Pôvodne som myslel, že prerušenie rely je dôsledkom náročných podmienok, aby si pretekári oddýchli a zaplátali diery na technike. Každopádne nám pár dní voľna príde vhod," povedal vedúci muž priebežného poradia Stephane Peterhansel. Prerušenie súťaže prospeje aj pretekárom, ktorí ostali mnoho kilometrov späť. Podľa neoficiálnych informácií niekoľko súkromných tímov zaostáva za pretekmi o dve etapy. V piatok, keď sa šla 9. etapa, mohli byť niekde na trati siedmej.
Cieľ piatkovej rely bol pre mnohých súťažiacich vyslobodením. Zaťažkávaciu skúšku (738 km) museli všetci absolvovať bez navigačných systémov GPS. Iba tri posádky potrebovali na tento úsek menej ako 10 hodín. Za svetla došlo do cieľa len dvadsať pretekárov.
Problémy majú aj profesionáli
Medzi tými úspešnejšími bol i Luc Alphand na BMW. Etapu zvládol za 11 hodín. „Božemôj, je to hrozné. Jedenásť hodín sedím za volantom. Toto bol skutočný test odolnosti pre všetkých súťažiacich," povedal 38-ročný Alphand, majster sveta v zjazdovom lyžovaní. V piatok po zotmení sa situácia vyostrila, pretože mnohí nemohli nájsť bezpečnú cestu do tábora. Súťažiaci prichádzali do cieľa aj po polnoci a ráno. V cieli klasifikovali menej ako 150 pretekárov, čo je menej ako polovica prihlásených (400). Nikto z nich by deviatu etapu znova absolvovať nechcel.
„Toto je najťažší Dakar. Veľkým úspechom bude vôbec dôjsť do cieľa," hovorí Jutta Kleinschmidtová. Náročná etapa pozostávala z nerovných terénov a po vyše 11 hodinách toho mali všetci naozaj dosť. „Profesionálne tímy, s veľkou podporou a dlhou prípravou pred Dakarom, majú ťažkosti. Nechápem, ako to môžu zvládať ostatní," hovorí Hiroši Masuoka, dvojnásobný víťaz pretekov.
„Tí, ktorí dorazili do cieľa etapy po 7.30 ráno, môžu pokračovať v súťaži, no bude im udelená penalizácia 21 hodín," uvádza sa vo vyhlásení vedenia rely. V súťaži môžu pokračovať všetci, ktorí prídu dnes do 18. hodiny do Bobo Dioulasso v Burkine Faso. Dnes je na Dakare vopred plánovaný deň voľna. Zajtra pokračujú preteky 12. etapou (666 km) z Bobo Dioulasso do Bamaka s rýchlostným testom 213 km. (sb)