
Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev (vľavo) a jeho ruský kolega Vladimir Putin nešetrili komplimentmi. V pozadí však zúri boj o vplyv v strednej Ázii. FOTO - ČTK/AP
Po komplikovaných rokovaniach Putina s kazašským kolegom Nursultanom Nazarbajevom bola podpísaná zmluva o predĺžení prenájmu kozmodromu Bajkonur do roku 2050. Cena za prenájom sa nemení - 115 miliónov dolárov ročne. Bajkonur sa už niekoľkokrát stal jadrom sporu medzi susedmi. V minulom roku sa ruský minister obrany Sergej Ivanov vyslovil, že Rusko Bajkonur už nepotrebuje a všetky svoje kozmické aktivity presunie na kozmodrom Pleseck, ktorý sa nachádza na ruskom území. Odborníci ministra upozornili, že Pleseck by bol len veľmi slabou náhradou a že z neho nemôžu štartovať napríklad rakety zásobujúce Medzinárodnú kozmickú stanicu. Na Pleseck sa teda presúva iba čisto vojenský kozmický program.
Putin aj Nazarbajev nešetrili počas rokovania komplimentmi. „Vážime si dobré susedstvo s Kazachstanom, pre nás je vaša krajina najbližším priateľom," vyhlásil nezvyčajne emotívne Putin. „Bez Ruska je nemysliteľná akákoľvek medzinárodná kombinácia v regióne," odpovedal trocha záhadne Nazarbajev. Pri návšteve od oceánu najvzdialenejšieho morského akvária na svete, ktoré sa nachádza v stepiach obklopenej Astane, bola atmosféra taká neformálna, že sa vraj zmenilo aj správanie inak pomerne agresívnych piraní.
Rok 2004 vyhlásil Putin s Nazarbajevom „Rokom Ruska v Kazachstane". Napriek tomu boli víkendové rokovania viac ako komplikované. Aj keď deň pred Putinovou návštevou podpísali ruský Lukoil a kazašská firma Kazmunajgaz zmluvu o spolupráci na kazašských ropných náleziskách na pobreží Kaspického mora, Rusi nedokázali zakryť rozhorčenie nad tým, že Kazachstan sa aktívne zapojil do medzinárodného projektu stavby ropovodu Baku-Tbilisi-Džejchan. Ten sa stane prvým vážnejším ohrozením ruského monopolu na transport kaspickej ropy do Európy. Moskvu na účasť na projekte nikto nepozval.
Ešte vážnejšia je plánovaná spolupráca Astany s Američanmi, Veľkou Britániou a Francúzskom na modernizácii kazašskej protivzdušnej obrany. Celý systém je ako pozostatok zo sovietskych čias celkom napojený na ruskú infraštruktúru. Aj tento monopol Ruska sa zrejme skončí, pretože ruský vojenský priemysel môže len ťažko konkurovať americkému doláru. Za slovami o večnom priateľstve, blízkosti ruskej kultúry a spojenectva s milovaným susedom, ktoré Nazarbajev počas návštevy Putina opakoval, sa tak skrýva aj tvrdý boj medzi Moskvou a Washingtonom o vplyv v strednej Ázii. Vyhrá ho ten, kto naň bude mať.
Autor: Petra Procházková pre SME