Podľa jedného z postihnutých poslancov Rezu Júsefiána znemožnila rada, teda akási najvyššia ústavná rada nadriadená Islamskému poradnému zhromaždeniu (parlamentu), kandidovať 80 z terajších 290 poslancov. Podľa zákonodarcov sa nemôže zúčastniť na voľbách ani ďalších približne 900 z 1700 uchádzačov o parlamentný mandát.
Šéf parlamentnej komisie pre zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť Mohsen Mirdamadi označil tento krok za „štátny prevrat". „Zamietnutie kandidátov považujem za ilegálny štátny prevrat a akt zmeny režimu nevojenským spôsobom," uviedol.
Niektoré reformátorské strany, ktoré dominujú terajšiemu parlamentu, hrozia, že v prípade, ak bude skutočne toľkým ich kandidátom znemožnená účasť, budú voľby bojkotovať. Tie sú plánované na 20. februára. Prvým znakom odporu malo byť včerajšie protestné zhromaždenie pred budovou parlamentu.
Predchádzali mu prejavy hnevu v rokovacej sále, ktoré naživo prenášal štátny rozhlas.
Prezident krajiny Muhammad Chatámí, ktorého brat tiež vypadol zo zoznamu kandidátov, vyzval na upokojenie situácie. Rovnako urobil i predseda parlamentu Mahdí Karrúbí.
Podľa Karrúbího budú on a prezident s Radou dozorcov v tejto súvislosti ešte rokovať. Júsefián sa však domnieva, že je len malá nádej na priaznivý výsledok rozhovorov.
Blížiace sa parlamentné voľby sú podľa agentúry Reuters považované za test trpezlivosti verejnosti s bezzubým reformátorským hnutím. Mnohí z mladých voličov sa na protest proti nedostatočným sociálnym a ekonomickým reformám nechcú na hlasovaní zúčastniť.
(čtk, sita)