V juhoirackej Amare sa spojeneckí vojaci počas víkendu nevyhli protestom irackých obyvateľov žiadajúcich prácu. Pri stretoch v sobotu zomreli šiesti Iračania, včera bolo niekoľko zranených. FOTO - REUTERS
ého ministerstva obrany nesúhlasí a žiada, aby bol Husajn považovaný za vojnového zločinca. Inak vraj Irak stráca možnosť súdiť diktátora pre jeho údajné zločiny proti irackému ľudu.
„Saddám bol vodcom vojenských síl starého režimu a bol zajatý. Preto je nepriateľským vojnovým zajatcom," odôvodnil udelenie štatútu pre agentúru Reuters hovorca Pentagonu Michael Shavers. Na základe toho sa na bývalého irackého vodcu vzťahujú všetky práva vyplývajúce zo ženevských konvencií. Tie okrem iného stanovujú, že vojnových zajatcov môže za zločiny proti ľudskosti súdiť výhradne medzinárodný tribunál alebo okupačná mocnosť, čo sú v tomto prípade Spojené štáty.
A práve v tom vidia Iračania problém. Podľa nich to znemožní postaviť ho pred iracký súd, ako si to želajú už od jeho zadržania. „Je to politické rozhodnutie, nie právne," myslí si podľa AP iracký minister spravodlivosti Haším Rahmán Šibli. Podľa neho sú výroky Pentagonu „obyčajnými názormi" a trvá na tom, aby o Saddámovom osude rozhodli Iračania. Podobne reagovali i ďalší členovia dočasnej irackej vlády, ako aj mnohí bežní Iračania. Myslia si, že Američania nedodržali slovo a urobili so Saddámom politický obchod. „Saddám má pre USA zvláštnu dôležitosť, pretože im dal hlavný kľúč k Blízkemu východu," domnieva sa maliar Džamal Bajátí.
Amerika sa v snahe utíšiť vášne poponáhľala s uistením, že nič podobné sa nestalo a Iračania o príležitosť spočítať Husajnovi jeho zločiny neprídu. „Nie je dôvod na obavy, pretože o Saddámovom štatúte sa doteraz definitívne nerozhodlo," povedal v sobotu hovorca amerického civilného správcu Paula Bremera Dan Senor.
Iračanov upokojil - hoci nateraz len čiastočne - i hovorca Medzinárodného výboru Červeného kríža Ian Piper. „Zajatecký" štatút podľa neho síce znamená, že Saddám nemôže byť súdený pre vedenie vojny, ale neposkytuje mu imunitu voči obvineniam zo zločinov proti ľudskosti. Potvrdil však, že všetko má teraz v rukách Washington: „Je na USA ako okupačnej mocnosti, aby rozhodli, ako bude Husajn súdený".
MARIAN MAJER