Ministerstvo vnútra prevod právomoci zdôvodnilo tým, že obce ju môžu vykonávať účinnejšie než okresné úrady, lebo „najlepšie poznajú miestne pomery". Pilát pokladá za prirodzené, že susedské spory bude riešiť obec a nie štátny orgán, ktorý nemusí presne poznať situáciu. „Ide o to, aby spor medzi členmi istej komunity riešila autorita tejto komunity," tvrdí.
Starostovia o novom oprávnení poväčšine ešte nevedia, hovorí o ňom totiž len jedna veta v zákone o krajských a obvodných úradoch. „Počujem o tom prvý raz," povedali viacerí. Inak na tom nebol ani šéf Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora, no veľké starosti si preto nerobí. „Nie je to niečo úplne nové." Obce susedské spory už riešia, aj keď viac-menej neformálnymi prostriedkami - napríklad tak, že previnilcovi dohovoria.
Sýkora, vychádzajúc z vlastných skúseností, hovorí, že susedia sa najčastejšie prú o vlastníctvo pozemkov. Častou príčinou sporu je podľa neho aj hluk v bytoch či štekot psov.
Susedské práva (a povinnosti)
Občiansky zákonník hovorí, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä:
* nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku,
* nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami,
* nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok
* nesmie nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe, odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok. (joč)
richtáriPrávomoc súdiť miestnych obyvateľov za drobné priestupky či rozsudzovať spory, ktoré medzi sebou majú, v mieste, kde vznikajú, nie je v našich končinách novinkou. Podľa dobových dokumentov ju už od 13. storočia mali richtári. Nasvedčuje tomu i samotný názov ich funkcie. Po nemecky sa richtár povie richter, po latinsky judex, po maďarsky bíró. Vo všetkých prípadoch to znamená sudca. V 18. storočí richtár stráca súdnu právomoc. (joč)