pis, knihu pre deti a poéziu, sú smerodajné aj pre iný európsky trh - víťazi prózy sa s väčším či s menším oneskorením spravidla objavujú v prekladoch po celej Európe. „Haddon si sám dal vysoký cieľ - rozprávačom je chlapec s nekonvenčným vnímaním, ale opis zvládol dynamicky a príťažlivo," citovala agentúra Reuters zdôvodnenie poroty. Autor podľa nej dokázal, že príbeh pre deti môže byť pútavý aj pre mládež a dospelých.
O knihe oxfordského spisovateľa Marka Haddona nazvanej Čudná nočná nehoda jedného psa (The Curious Incident of the Dog in the Night-time) s nadšením hovoria aj spisovatelia ako Ian McEwan. Román v odlišnej podobe - teda jedna verzia pre deti a druhá pre dospelých - vydali dvaja britskí nakladatelia. Ale čo je na nej také senzačné? Mark Haddon rozpráva príbeh z pohľadu chlapca s fotografickou pamäťou, ktorý skvele rozumie matematike, ale nerozumie ľuďom a veciam okolo seba. Nevie, ako má čítať tváre ľudí, desia ho určité farby alebo hluk, niekoľko dní neprehovorí a na dotyky reaguje násilnícky. Rozhodne sa vypátrať vraždu obľúbeného psa. „Život je pre odlišného Christophera komplikovaný, pretože mu rozumie iba sčasti - autor sa vyhýba obvyklým úskaliam románov o handicapovaných. Vyžaduje totiž, aby sme jeho postavu rešpektovali - možno aj obdivovali - namiesto toho, aby sme ho ľutovali," povedal Ian McEwan pre BBC.
Whitbreadovu cena založila v roku 1971 potravinárska firma Whitbread na podporu dobrej literatúry. Udeľuje ju každoročne Asociácia kníhkupcov. (tkg)