Líbya sľúbila, že odškodní pozostalých po obetiach, ktoré zahynuli v lietadle francúzskej spoločnosti UTA. FOTO - TASR/AFP
Líbya naďalej odmieta zodpovednosť za teroristický útok z roku 1989, ktorý sa pripisuje tajným službám, a odškodné označuje za humanitárne gesto.
Líbya na dohodu pristúpila v čase, keď sa jej vodca Muammar Kaddáfí po rokoch izolácie snaží o návrat na medzinárodnú scénu. Dohoda otvára cestu i k normalizácii neurovnaných francúzsko-líbyjských vzťahov.
Dokument podpísali zástupcovia rodín a predstavitelia Kaddáfího nadácie, ktorá odškodné zaplatí. Obe strany sa tiež dohodli, že na mieste zrútenia lietadla v Nigeri spoločne usporiadajú ceremóniu, ktorá by mala symbolizovať uzmierenie medzi oboma krajinami.
O budúcnosti francúzsko-líbyjských vzťahov rokuje v Paríži líbyjský minister zahraničia Abdar Rahmán Muhammad Šalgham s francúzskym kolegom Dominiquom de Villepinom a prezidentom Jacquom Chiracom.
Dohodnutých 170 miliónov Líbya vyplatí nezávisle od odškodného vo výške 34 miliónov dolárov, s ktorým Kaddáfího krajina súhlasila už v roku 1999.
Francúzi sa zvýšenia začali domáhať vlani, keď Líbya pristúpila na vyplatenie mnohonásobne vyššieho odškodného pre rodiny 270 obetí atentátu na lietadlo americkej spoločnosti PanAm, ktoré sa zrútilo v roku 1988 na škótsku obec Lockerbie.
Líbya, ktorú z tohto atentátu usvedčili, súhlasila s vyplatením 2,7 miliardy dolárov, teda desať miliónov za každú obeť. Rodiny zatiaľ dostali len dve pätiny tejto sumy. Zvyšok chce Líbya zaplatiť až vtedy, keď Amerika odvolá sankcie a vyradí ju zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus.
Lietadlo spoločnosti UTA, ktoré zničila nálož v batožinovom priestore, sa zrútilo do nigerskej púšte. Bolo v ňom 54 Francúzov a občania ďalších šestnástich štátov. Na líbyjskú stopu priviedol francúzskych vyšetrovateľov jeden svedok z Brazzaville, odkiaľ stroj letel do Paríža.
V roku 1999 odsúdil francúzsky súd v neprítomnosti na doživotie šesť líbyjských podozrivých vrátane Kaddáfího švagra, ktorý bol číslom dve líbyjských tajných služieb a v roku 2002 bol vymenovaný za šéfa líbyjskej bezpečnosti.
Líbya odmieta odsúdených vydať. Novo podpísaná dohoda ponecháva osud odsúdených na francúzskej justícii. Zatykač na nich je platný až do roku 2019.
(čtk, kos)