Americkí vojaci prišli na miesto až po výbuchu. FOTO - REUTERS
Zníženie pohotovosti je signálom, že bezprostredná hrozba už nie je taká veľká. Neznamená to však, že by sa nebezpečenstvo útokov úplne pominulo. Naďalej totiž platia sprísnené bezpečnostné opatrenia. Osobitne na letiskách.
Po 11. septembri vytvoril prezident George Bush nové ministerstvo vnútornej bezpečnosti a to prišlo v marci roku 2002 s novým systémom. Hrozby sú rozdelené do piatich stupňov. Od najnižšej zelenej až po červenú, ktorá znamená bezprostredné riziko. Oranžovú odvtedy vyhlásili päťkrát.
Pred Vianocami zvýšili stupeň pohotovosti v obave pred útokmi, ktoré by mohli prísť z oblohy. Podobne ako 11. septembra aj teraz sa najčastejšie hovorilo o možnosti únosu alebo odpálenia civilných a nákladných lietadiel.
„Sme stále znepokojení pokračujúcimi hrozbami, ale ich úroveň sa znížila," povedal minister vnútornej bezpečnosti Tom Ridge.
Zvýšená bezpečnosť sa týkala najmä letov z Londýna do Washingtonu a Paríža a Mexico City do Los Angeles. Za tri týždne americké úrady nedovolili vzlietnuť 16 lietadlám, ďalšie stroje sprevádzali nad americkým územím stíhačky.
Zvýšenie bezpečnostného stupňa zo žltej na oranžovú stojí podľa riaditeľa bezpečnostných štúdií washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie Davida Heymana Ameriku týždenne miliardu dolárov.
Oranžový stupeň automaticky núti políciu, aby zvýšila počet hliadok a pracovala nadčas. Letiská musia kontrolovať prichádzajúce autá.
Bezpečnostní experti hovoria, že včerajší krok Bieleho domu je preto pochopiteľný. Vychádzajú z toho, že tajné služby majú informácie o konkrétnych hrozbách, a preto nie je nutné, aby rovnaký stupeň pohotovosti zavádzali v celej krajine.
Potvrdením by mohla byť aj informácia denníka The Washington Post. Ten napísal, že ministerstvo potichu upozornilo mestá Washington, New York, Las Vegas a Los Angeles, aby naďalej zostávali v pohotovosti. V ich prípade nebezpečenstvo pretrváva.
Vianoce a Nový rok prebehli, našťastie, bez útokov. A je dosť možné, že aj vďaka zvýšeniu pohotovosti. Niektorí pozorovatelia však upozorňujú, že neustále zvyšovanie a znižovanie stupňa rizika v ľuďoch vyvoláva zmätok a otupuje ich pozornosť.