Čínsky farmár odovzdáva cibetu úradom. FOTO - TASR/AP
Čína začala v rámci boja proti chorobe SARS „vlasteneckú vyhladzovaciu kampaň" namierenú proti cibetkám, jazvecom, mývalom, krysám a švábom. Čínska televízia priniesla zábery pracovníkov v bielych ochranných oblekoch a s rúškami na ústach, ako ich topia v dezinfekčných roztokoch alebo zabíjajú elektrickým prúdom a následne spaľujú. Likvidačné ťaženie mnohým pripomenulo záťahy na zvieratá z 50. rokov, píše BBC. Čínsky vodca Mao Ce-tung vtedy prikázal vyhubiť „štyri najväčšie zlá krajiny" - krysy, muchy, komáre a vrabce.
Maoovo ťaženie proti „štvorici škodcov" dokázalo schopnosť komunistickej strany zmobilizovať milióny čínskych roľníkov, následky však boli nedozerné. Kobylky sa po „záťahu" na vrabce premnožili, zničili úrodu a milióny ľudí zomreli hladom.
„Hlavný rozdiel tkvie v tom, že Mao chcel ukázať, aká mocná je jeho revolúcia, kým oficiálni činitelia v provincii Kuang-tung sa prehnane snažia stavať na obdiv, ako veľmi im leží na srdci zdravie ich ľudu," tvrdí novinárka Taj-čching
Úrady v juhočínskej provincii Kuang-tung, kde bol pred niekoľkými dňami po pol roku dokázaný prvý prípad nákazy SARS, nariadili okamžité vybitie všetkých cibetiek chovaných v zajatí. Reagovali tak na správu hongkonských vedcov, že genetické testy dokázali spojitosť medzi týmito divoko žijúcimi zvieratami a SARS. Cibetky sťahujú z trhov a reštaurácií, kde ich servírovali ako kulinársku lahôdku. (čtk)