Mobilný prieskumný robot sondy Spirit posiela z povrchu Marsu detailné fotografie povrchu. FOTO - ČTK/AP
Už dlhšie sa medzi astronomickou odbornou verejnosťou ozývalo smutné povzdychnutie, že by bolo dobre, keby sa našiel taký odvážny prezident ako John Fitzgerald Kennedy, ktorý mal v roku 1961 odvahu oznámiť, že do konca desaťročia Američania pristanú na Mesiaci. Nádeje vedcov zrejme na budúci týždeň naplní americký prezident George Bush. Oznámi odvážny vesmírny projekt, ktorý nedokázal rozbehnúť v 90. rokoch jeho otec. Američania chcú najprv obsadiť Mesiac a potom sa vydať na Mars.
Z Mesiaca na Mars
Bushova nová iniciatíva by mala viesť k vytvoreniu stálej mesačnej základne a v dlhšej časovej perspektíve i k letu na Mars. Hovorca Bieleho domu Scott McClellan zatiaľ len potvrdil, že prezident bude hovoriť o vesmírnom výskume.
Experti tvrdia, že americkým cieľom bude najprv vybudovanie mesačnej základne. Tam sa budú testovať technológie, ktoré by mohli v budúcnosti využiť pri ceste na červenú planétu. „Hlavnou myšlienkou je dostať sa na Mars. A cesta, ako sa tam dostať, vedie cez Mesiac," povedal pre Reuters vedec Howard McCurdy z Americkej univerzity vo Washingtone.
Kedy môže ľudská posádka podľa odborníkov doraziť na Mars? Odhady sa pohybujú od najmenej desiatich až po tridsať rokov.
Bush chce posilniť NASA
Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) chce Bush vrátiť silu a sebavedomie, aké mal vo svojich najlepších rokoch - v čase pred dobytím Mesiaca v roku 1969.
Po minuloročnom páde raketoplánu Columbia sa ocitla NASA v hlbokej kríze. Spôsobilo ju však aj to, že od skončenia studenej vojny necítila od vlády dostatočnú podporu a ochotu púšťať sa do vesmírnych projektov, ktoré majú vždy neistý koniec. Zdá sa, že Bush v čase stále väčšej konkurencie vo vesmíre odvahu na veľký projekt našiel.
Minulý rok Čína úspešne vyslala na obežnú dráhu svojho „taikonauta" a stihla už aj oznámiť, na čo sa Amerika teraz ešte len chystá. Do roku 2020 chcú Číňania postaviť základňu na Mesiaci, potom majú zamieriť na Mars.
Napriek nedostatku peňazí sú Rusi pre Američanov nepostrádateľným partnerom (raketoplány po páde Columbie nelietajú), ktorého lode sú životne dôležité pre spoločný projekt ISS. Menším, ale aktívnym hráčom zostáva napriek posledným neúspechom na Marse Európska únia aj Japonsko.
V tejto situácii musia Američania znovu potvrdiť pozíciu vesmírnej jednotky. „Keď to neurobíme my, urobí to niekto iný," vyhlásil kongresman Bart Gordon. „Číňania, Európania a Japonci majú za cieľ letieť na Mesiac. Samozrejme, sa raz nechceme prebudiť a zistiť, že tam majú základňu skôr ako my."
Cesta potrvá mesiace
Zatiaľ čo na Mesiac dorazí ľudská posádka za tri dni, na Mars to potrvá najmenej šesť mesiacov. Astronauti vo vesmíre strávia v súčte s cestou naspäť a časom stráveným na Marse roky. Niekoľko mesiacov môže tiež trvať, kým na obežnej dráhe nastane vhodná situácia na návrat na Zem.
Presadiť projekt nebude jednoduché. Schodok štátneho rozpočtu na tento rok môže dosiahnuť až 500 miliárd dolárov, a tak sa nedá vylúčiť, že vo volebnom roku nemusia mať v Kongrese pre Bushov vesmírny program dostatočné pochopenie.
Bushov otec ako prezident v deň 20.výročia letu na Mesiac v roku 1989 vyhlásil, že Spojené štáty vyšlú do roku 2019 človeka na Mars. Návrh napokon zapadol, pretože Kongres ho odmietol financovať. Bush junior na budúci týždeň otestuje, či sa opäť zmenili časy v prospech vesmírneho výskumu.