Liekové knižky dnes používa asi 2000 pacientov poisťovne Sideria -Istota. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby ich mal každý pacient. FOTO SME -PAVOL MAJER
Pacienti niekedy užívajú množstvo liekov, ktoré im predpísali rôzni lekári, a ich účinky v kombinácii môžu byť nebezpečné. Každý lekár by z knižky získal prehľad, čo všetko pacient berie.
Nápad je starý niekoľko rokov. Liekové knižky navrhoval už minister zdravotníctva Roman Kováč. Terajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac myšlienku oživil a v návrhu zákona o liekoch predpokladá, že ich dostane každý poistenec. „Cieľom je zabezpečiť prehľadnosť liekov, ktoré užíva pacient," zdôvodňuje návrh ministerstvo.
Lekáreň bude musieť každé vydanie lieku na predpis zaznačiť pacientovi do liekovej knižky. Okrem kontroly pacienta tak bude kontrolovaná aj lekáreň. Stávalo sa totiž, že sa lekári dohodli s lekárňou a na recept s menom pacienta lekáreň vydala liek, kozmetiku alebo iný tovar, ktorý predáva, pričom pacient o tom vôbec nevedel. Škodu mali zdravotné poisťovne.
Liekové knižky už takmer dva roky používa zdravotná poisťovňa Sideria-Istota. „Osvedčili sa nám," hovorí generálny riaditeľ poisťovne Igor Dorčák. Knižky má asi 2000 poistencov, ktorí trpia viacerými chorobami a berú množstvo liekov. Analýzy poisťovne hovoria, že náklady na lieky u nich klesli o 15 percent.
„Lekári získali prehľad, čo-ktorý predpisuje. Stávalo sa, že pacient, ktorý sa chcel liekmi zásobiť, dal si v ten istý deň predpísať to isté aj u praktického, aj u špecialistu. Klesol počet balení, predpisovaných jednému pacientovi, ale zároveň sa zvýšila cena za jedno balenie. Z toho vyplýva, že lekári sa zamysleli, snažia sa predpísať modernejšie, účinnejšie lieky. Efekt je teda dvojaký - aj my sme ušetrili, aj pacient dostáva kvalitnejšiu liečbu," hovorí Dorčák.
„V zásade je to dobrá myšlienka," hovorí Milan Velecký, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne, „aj keď skôr ako pre všetkých pacientov majú knižky význam pre tých, ktorí majú viacero ochorení, berú veľa liekov a navštevujú viac lekárov." Podobná kontrola funguje podľa neho vo viacerých krajinách, v západnej Európe však už väčšinou v elektronickej podobe - karta poistenca má čip, z ktorého lekár zistí všetky údaje.
Návrh zákona tiež umožňuje lekárni vydať pacientovi lacnejší generický liek, hoci lekár predpísal drahší alebo originálny. Len ak lekár na recept výslovne uvedie, že pacient potrebuje práve daný liek, lekáreň nebude môcť vydať lacnejší.
Zákon by mal začať platiť od 1. mája. (mar)
Zajac znova navrhuje zakázať lekárňam štrajky
BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Rudolf Zajac sa nevzdáva myšlienky zakázať lekárnikom štrajky. Navrhuje to v pripravovanej novele zákona o liekoch, ktorá je v pripomienkovom konaní.
Odvoláva sa na článok 54 ústavy, ktorý dáva možnosť zákonom obmedziť právo na štrajk pri profesiách, pri ktorých by mohlo dôjsť k ohrozeniu života a zdravia ľudí. „Poskytovanie lekárenskej starostlivosti sa považuje za činnosť, ktorá je bezprostredne nevyhnutná na ochranu života a zdravia ľudí. Osobám vykonávajúcim povolanie lekárnika a poskytujúcim lekárenskú starostlivosť sa obmedzuje právo na štrajk alebo iné akcie, ktoré by ohrozili poskytovanie zdravotnej starostlivosti," píše sa v návrhu.
Zakázať lekárnikom štrajk sa Zajac pokúsil už v decembri, počas ich protestu. Návrh prešiel zdravotníckym výborom, ale v pléne s ním poslanci nesúhlasili. (mar)