kom kolonialistov" zhabali, o ňu neprejavujú záujem. Minister pre zvláštne záležitosti John Nkomo, ktorý zodpovedá za priebeh kontroverznej pozemkovej reformy, pre BBC pripustil, že až 60 percent znárodnených fariem v súčasnosti leží ladom.
Hararská vláda počas posledných troch rokov skonfiškovala vyše 4000 belošských fariem, ktoré „na konci devätnásteho storočia domorodým obyvateľom ukradli kolonialisti z Veľkej Británie".
Chaos v Zimbabwe sprevádzal už samotné znárodňovanie. Nezávislé súdy ho v mnohých prípadoch vyhlásili za nezákonné a pôvodným majiteľom prisúdili finančné odškodnenie.
„Dôsledky boli ešte horšie," konštatuje juhoafrický týždenník Financial Mail. Konfiškácia belošskej pôdy podľa neho viedla ku kolapsu poľnohospodárstva a ten k súčasnému hladomoru. Na humanitárnu pomoc sa dnes podľa odhadov projektu World Food Programme spolieha asi polovica z trinástich miliónov obyvateľov Zimbabwe.
Navyše sa ukázalo, že černosi, v mene ktorých pozemková reforma prebehla, o pôdu ani nemajú záujem. „Až 40 percent černošských majiteľov, ktorým farmy pridelili, sa nikdy neprihlásilo," posťažoval sa minister Nkomo BBC. Tým ostatným vraj k úspešnému farmárčeniu chýbajú skúsenosti, technológie a kapitál.
Vláda viní z nepružnosti najmä banky, ktoré novým majiteľom odmietajú poskytovať úvery. „Týmto farmárom chýba akákoľvek vlastnícka dokumentácia, na základe ktorej by sme mohli uvažovať o pôžičke," bráni svoju politiku hararská pobočka britskej banky Barclay's. Vláda, ktorá konfiškáciu presadila, farmárom neponúka nijakú finančnú podporu.
Nedostatok technológie sa režim pokúša riešiť ďalším znárodňovaním, tentoraz traktorov. Tie, po masovom rabovaní, samozrejme, v dezolátnom stave, na farmách zanechali pôvodní majitelia.
Diktátorský režim, ktorý svoju medzinárodnú izoláciu v decembri zavŕšil odchodom z britského Commonwealthu, napriek všetkým doterajším „nedorozumeniam" na znárodnených farmách očakáva „poľnohospodársky boom". Kolabujúcej krajine však podľa vyhnaných belošských farmárov „nič také nehrozí".
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Harare, Zimbabwe