Americko-mexická hranica. Ak by prešiel Bushov plán, mohli by sa milióny ilegálne pracujúcich Mexičanov vracať domov. FOTO - REUTERS
Carlos a spolu s ním 8 až 14 miliónov ďalších vrátane stoviek Slovákov sa v stredu večer potešil. Americký prezident George Bush navrhol, aby ilegálne pracujúci cudzinci dostali papiere a mohli pokojne pokračovať v Amerike v práci.
Bushovi ide podľa jeho slov o povzbudenie ekonomiky. Miesta, o ktoré Američania nestoja, by mali obsadiť ľudia, ktorí to doteraz robili nelegálne. Prvá línia Bushovho uvažovania je jasná: z ilegálov sa stanú kontrolovateľní legáli, ktorí štátu zaplatia milióny na daniach.
Pochopiteľná je aj radosť cudzincov. Ak reformu Kongres schváli, dostanú na tri roky miestenku vo vysnívanej Amerike. Na rozdiel od rokov strachu a pokútneho skrývania sa budú mať nárok na minimálnu mzdu, zdravotné poistenie či vodičský preukaz. Budú sa môcť dokonca vrátiť domov a potom znovu späť do Ameriky.
Bushovi zjavne nejde len o pracovné miesta a dane. V hre sú prezidentské voľby. Akýkoľvek krok smerom k zlepšeniu situácie ilegálnych imigrantov je automaticky ústretovým gestom voči hispánskym voličom. Približne polovicu nezákonných prisťahovalcov tvoria Mexičania, ďalšie státisíce sú z ostatných krajín Strednej a Južnej Ameriky.
Hispánci sú vôbec najrýchlejšie sa rozrastajúcou menšinou v Amerike a s takmer 40 miliónmi sú dôležitou voličskou skupinou.
V posledných rokoch volia skôr demokratov. Bush mal pred štyrmi rokmi nezvyčajný úspech a podporilo ho 35 percent hispánskych voličov. Podľa prezidentových poradcov potrebuje o päť percent viac a má Biely dom znovu istý. Kľúčovú úlohu zohrávajú najmä v Kalifornii a na Floride.
Bushovi podľa politológov ide však ešte o viac. Reformou imigračnej politiky chce ukázať príjemnejšiu tvár. Podľa denníka The New York Times si v západnom krídle dobre prepočítali, že teraz sa musia priblížiť k liberálnejším a stredovým voličom.
Konzervatívnych republikánov síce nahnevali (prezident chce udeliť generálny pardón ľuďom, ktorí porušujú zákony), sú si však istí, že ich prezident nestratí.
S plánom prišiel Bush v čase, keď Amerika hranice zatvára a v strachu pred teroristami berie odtlačky prstov. Teraz chce ukázať, že veľký americký sen, ktorý žili posledné generácie prisťahovalcov, je stále možný.
Nezávislí pozorovatelia upozorňujú, že to nie je také isté. Bush totiž zvolil taktiku, keď len ohlási veľkú zmenu, no detaily prenechá Kongresu. A tam sa môže ešte všetko zmeniť.
Bushov plán tak hovorí o povolení na tri roky pre všetkých ilegálnych imigrantov, ktorí vedia dokázať, že majú v Amerike prácu, a pre všetkých cudzincov, ktorí by do štátov chceli prísť a majú potvrdenie, že na nich práca čaká. Hovorí tiež o možnosti povolenie predĺžiť. Nehovorí však na koľko a nespomína ani, či získajú zelenú kartu, alebo občianstvo. Hispánski odborári preto už teraz hovoria, že sa možno viac oplatí zostať v ilegalite, ako podpísať zmluvu na tri roky a následný nútený odchod.