Podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung majú rakúski liberálni ekonómovia obavu najmä z toho, že zavedenie rovnej 19-percentnej dane na Slovensku zhorší postavenie Rakúska ako investorskej lokality. Ekonómovia preto žiadajú zreteľné zníženie daňových sadzieb pre firmy, ktoré dnes dosahujú 34 percent. V rozšírenej únii budú totiž podniky nanovo prehodnocovať umiestnenie svojich regionálnych centrál, čo pre Rakúsko môže byť hrozbou napriek tomu, že stále ponúka kvalitnú infraštruktúru a rozvinuté podnikateľské prostredie.
V nasledujúcich mesiacoch majú v Rakúsku schváliť daňovú reformu, ktorá sa podľa ministra financií Karla-Heinza Grassera spája s najväčším znižovaním výdavkov v povojnovom období. Frankfurter Allgemeine pripomína, že na reformu, ktorá má začať fungovať v roku 2005, sú naviazané úspory 2,5 miliardy eur.
Stredo-pravá vládna koalícia ÖVP a FPÖ sa usiluje o zníženie výdavkov na 43 percent HDP v roku 2006 a 40 percent HDP v roku 2010. Súčasná daňová kvóta vo výške 44,1 percenta HDP je v Rakúsku podstatne vyššia, než je priemer Európskej únie (40,5 percenta).
Odborníci preto očakávajú, že dve tretiny z plánovaného poklesu budú pochádzať zo zníženia dane z príjmov zamestnancov a majetkových daní a jedna tretina z redukcie daňových sadzieb pre firmy.
Významnou súčasťou reformy na spôsob rovnej dane je odstránenie mnohých výnimiek. To však robí rovnú daň veľmi delikátnou politickou otázkou - veď napríklad výnimka sa vzťahuje na 13. a 14. platy. Tie sú dnes daňovo zvýhodnené sadzbou šesť percent. Kto by chcel túto výhodu zrušiť, pre toho to môže znamenať politickú samovraždu, pripomenul Frankfurter Allgemeine. (jj)