Calisto Tanzi, bývalý šéf Parmalatu, mohol „uliať" časť chýbajúcich peňazí do amerických vládnych dlhopisov. FOTO TASR/AFP
konkurznému súdu v Parme.
Právnici podľa tohto dokumentu „uspeli v hľadaní elektronických stôp po 7,7 miliardy dolárov, ktoré boli dobre investované a zaistené." Údajne sa podarilo nájsť firmu napojenú na zakladateľa Parmalatu Calista Tanziho, ktorá disponuje americkými vládnymi dlhopismi za sedem miliárd dolárov na účte Bank of America.
Ak sa podarí vypátrať peniaze, o ktorých si vyšetrovatelia myslia, že existovali len na papieri v účtovníctve firmy, mohli by veritelia a investori získať časť prostriedkov utopených v Parmalate. Carlo Zauli, jeden z právnikov veriteľov, však uviedol, že by bolo „ilúziou" myslieť si, že by sa dali nájsť dokumenty dokazujúce elektronické presuny týchto financií.
Parmalat vyhlásil platobnú neschopnosť minulý mesiac. Do konkurzu sa dostal, keď sa v jeho účtovníctve objavila obrovská diera, ktorú v súčasnosti vyšetrovatelia odhadujú na viac ako 10 miliárd eur. Vyšetrovanie účtovných podvodov sa v posledných dňoch sústredilo na úlohu bánk a cestovnej kancelárie Parmatour, kam zrejme peniaze z koncernu odchádzali. V stredu vyšetrovatelia hovorili so zástupcami americkej finančnej skupiny Citigroup a nemeckej Deutsche Bank. Vo väzbe v súčasnosti sedí šesť bývalých manažérov Parmalatu a dvaja externí audítori.
Podľa nemeckého denníka Handelsblatt nový šéf firmy Enrico Bondi začal zvažovať rozdelenie skupiny. Podľa tohto plánu by mal Parmalat oddeliť hlavné potravinárske aktivity od finančných pobočiek.
(čtk)