To však neznamená, že šance všetkých zamestnať sa v zahraničí sú rovnaké. Možnosti budú závisieť nielen od profesionálnych schopností záujemcov, ale aj od úrovne zvládnutia jazyka tej ktorej krajiny a samozrejme od druhu profesie. Ako sa orientovať v možnostiach, ktoré rôzne krajiny únie ponúkajú, ako zvládnuť administratívne požiadavky pri hľadaní práce v zahraničí? Pomôcť by mohol napríklad aj cyklus workshopov, ktorý v projekte Ako sa nestratiť na trhu práce v Európskej únii pripravila rekvalifikačná a vzdelávacia Agentúra Jaspis v spolupráci s Národným úradom práce v Trnave.
Projekt má dve časti - jedna sa týka študentov končiacich ročníkov na stredných školách a druhá nezamestnaných absolventov evidovaných na úradoch práce. „Už sme nadviazali kontakty so školami – zatiaľ s gymnáziom a so strednou zdravotnou školou v Trnave a v spolupráci s okresnými úradmi práce budeme robiť výberové konania na účasť v kurze,“ vysvetľuje Ondrej Ševčík z Agentúry Jaspis. „Workshopy sa začnú približne v marci, apríli a zúčastní sa ich zhruba 500 študentov z posledných ročníkov stredných škôl v oblasti Trnava, Piešťany, Galanta a 300 evidovaných nezamestnaných absolventov. Vyberať budeme tých, ktorí majú jazykové predpoklady na to, aby sa mohli zamestnať v zahraničí. Naším cieľom je poskytnúť ľuďom informácie a rady, ale zároveň aj zmeniť statické postoje mladých ľudí k hľadaniu zamestnania.“
Čo sa dozviete na informačných workshopoch
- informácie o možnostiach práce v zahraničí
- konkrétne tipy
- ako vyhľadávať informácie a kontakty
- ako sa orientovať v legislatíve jednotlivých štátov EÚ
- ako a kde hľadať prácu v zahraničí
Keďže jazykové schopnosti sú pri hľadaní práce v zahraničí dôležité, každý záujemca si môže v agentúre aj otestovať, ako na tom po jazykovej stránke je. Potreba plynulej komunikácie v cudzom jazyku však nie je všade rovnaká. „Logicky to záleží na profesii – ak prichádzate do styku so zákazníkom, musíte byť perfektný, ak sa chcete zamestnať iba ako pomocná sila do kuchyne, tak vám stačia základy, aby ste porozumeli, čo sa od vás žiada. A každý už musí triezvo uvážiť, na akú pozíciu má schopnosti,“ dopĺňa Ondrej Ševčík a pokračuje. „Od 15. januára plánujeme spustiť činnosť informačného a kontaktného portálu www.zahranicie.sk ,“ pokračuje Ondrej Ševčík. „Stránka už vlastne beží, i keď nie sú zatiaľ spojazdnené všetky linky. Ľudia sa na nás môžu obrátiť s konkrétnymi problémami, pretože súčasťou stránky bude aj internetová poradňa. Chceli by sme záujemcom o prácu v zahraničí sprostredkovať nielen rady od tých, ktorí už majú praktické skúsenosti, ale zároveň aj rozvíriť živú diskusiu o možnostiach zamestnania a sebarealizácie mladých ľudí. Aby nesedeli doma, ale hľadali si prácu tam, kde sú možnosti.“
A pre tých, ktorí sa na workshopy nedostanú vyjde vo februári aj brožúra s informáciami z tejto oblasti. Záujemcovia sa k nej môžu dostať na úradoch práce Trnava a Piešťany a bude k dispozícii na stredných školách pre študentov končiacich ročníkov.
V agentúre sa snažia podchytiť ľudí, ktorí majú perspektívu - podľa štatistiky voľných pracovných miest v zahraničí sú najžiadanejšími profesiami v krajinách EÚ kuchári, čašníci, a barmani, ďalej sú to programátori a zdravotné sestry. V Českej republike sú veľmi hľadaní aj murári.
A čo tí, ktorí nevyštudovali niektorú z týchto profesií? „Kto si urobí rekvalifikáciu, môže za dva mesiace pracovať. Snažíme sa ľuďom hľadať odbornú prax na takých pracoviskách u nás, kde majú skutočne záujem o zamestnancov,“ hovorí Ondrej Ševčík. „Ak sa počas praxe v rekvalifikačnom kurze ukáže, že sú dobrí, firmy im obvykle dajú potom aj normálnu pracovnú zmluvu.“
Ceny najžiadanejších rekvalifikačných kurzov
- Barman - 3 900,- Sk
- Kuchár - čašník – 7 200,- Sk
Absolvent kurzu získa aj osvedčenie akreditované Ministerstvom školstva SR, ktoré domáci ale aj zahraniční zamestnávatelia a živnostenské úrady uznávajú ako doklad o ďalšom odbornom vzdelaní.