Ako sa nestratiť na európskom trhu práce

V máji sa otvorí aj pre Slovákov európsky trh práce. Všetci občania krajín budú mať možnosť uchádzať sa o zamestnanie v ktorejkoľvek členskej krajine a mali by mať zaručené rovnaké podmienky pri výberovom konaní.


To však neznamená, že šance všetkých zamestnať sa v zahraničí sú rovnaké. Možnosti budú závisieť nielen od profesionálnych schopností záujemcov, ale aj od úrovne zvládnutia jazyka tej ktorej krajiny a samozrejme od druhu profesie. Ako sa orientovať v možnostiach, ktoré rôzne krajiny únie ponúkajú, ako zvládnuť administratívne požiadavky pri hľadaní práce v zahraničí? Pomôcť by mohol napríklad aj cyklus workshopov, ktorý v projekte Ako sa nestratiť na trhu práce v Európskej únii pripravila rekvalifikačná a vzdelávacia Agentúra Jaspis v spolupráci s Národným úradom práce v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Projekt má dve časti - jedna sa týka študentov končiacich ročníkov na stredných školách a druhá nezamestnaných absolventov evidovaných na úradoch práce. „Už sme nadviazali kontakty so školami – zatiaľ s gymnáziom a so strednou zdravotnou školou v Trnave a v spolupráci s okresnými úradmi práce budeme robiť výberové konania na účasť v kurze,“ vysvetľuje Ondrej Ševčík z Agentúry Jaspis. „Workshopy sa začnú približne v marci, apríli a zúčastní sa ich zhruba 500 študentov z posledných ročníkov stredných škôl v oblasti Trnava, Piešťany, Galanta a 300 evidovaných nezamestnaných absolventov. Vyberať budeme tých, ktorí majú jazykové predpoklady na to, aby sa mohli zamestnať v zahraničí. Naším cieľom je poskytnúť ľuďom informácie a rady, ale zároveň aj zmeniť statické postoje mladých ľudí k hľadaniu zamestnania.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa dozviete na informačných workshopoch

  • informácie o možnostiach práce v zahraničí
  • konkrétne tipy
  • ako vyhľadávať informácie a kontakty
  • ako sa orientovať v legislatíve jednotlivých štátov EÚ
  • ako a kde hľadať prácu v zahraničí

Keďže jazykové schopnosti sú pri hľadaní práce v zahraničí dôležité, každý záujemca si môže v agentúre aj otestovať, ako na tom po jazykovej stránke je. Potreba plynulej komunikácie v cudzom jazyku však nie je všade rovnaká. „Logicky to záleží na profesii – ak prichádzate do styku so zákazníkom, musíte byť perfektný, ak sa chcete zamestnať iba ako pomocná sila do kuchyne, tak vám stačia základy, aby ste porozumeli, čo sa od vás žiada. A každý už musí triezvo uvážiť, na akú pozíciu má schopnosti,“ dopĺňa Ondrej Ševčík a pokračuje. „Od 15. januára plánujeme spustiť činnosť informačného a kontaktného portálu www.zahranicie.sk ,“ pokračuje Ondrej Ševčík. „Stránka už vlastne beží, i keď nie sú zatiaľ spojazdnené všetky linky. Ľudia sa na nás môžu obrátiť s konkrétnymi problémami, pretože súčasťou stránky bude aj internetová poradňa. Chceli by sme záujemcom o prácu v zahraničí sprostredkovať nielen rady od tých, ktorí už majú praktické skúsenosti, ale zároveň aj rozvíriť živú diskusiu o možnostiach zamestnania a sebarealizácie mladých ľudí. Aby nesedeli doma, ale hľadali si prácu tam, kde sú možnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

A pre tých, ktorí sa na workshopy nedostanú vyjde vo februári aj brožúra s informáciami z tejto oblasti. Záujemcovia sa k nej môžu dostať na úradoch práce Trnava a Piešťany a bude k dispozícii na stredných školách pre študentov končiacich ročníkov.

V agentúre sa snažia podchytiť ľudí, ktorí majú perspektívu - podľa štatistiky voľných pracovných miest v zahraničí sú najžiadanejšími profesiami v krajinách EÚ kuchári, čašníci, a barmani, ďalej sú to programátori a zdravotné sestry. V Českej republike sú veľmi hľadaní aj murári.

A čo tí, ktorí nevyštudovali niektorú z týchto profesií? „Kto si urobí rekvalifikáciu, môže za dva mesiace pracovať. Snažíme sa ľuďom hľadať odbornú prax na takých pracoviskách u nás, kde majú skutočne záujem o zamestnancov,“ hovorí Ondrej Ševčík. „Ak sa počas praxe v rekvalifikačnom kurze ukáže, že sú dobrí, firmy im obvykle dajú potom aj normálnu pracovnú zmluvu.“

SkryťVypnúť reklamu

Ceny najžiadanejších rekvalifikačných kurzov

  • Barman - 3 900,- Sk
  • Kuchár - čašník – 7 200,- Sk

Absolvent kurzu získa aj osvedčenie akreditované Ministerstvom školstva SR, ktoré domáci ale aj zahraniční zamestnávatelia a živnostenské úrady uznávajú ako doklad o ďalšom odbornom vzdelaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 793
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 656
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 692
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 674
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 258
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 205
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu