Podľa súčasnej legislatívy nemôže vojenská stíhačka zostreliť civilné lietadlo, aj keby ho uniesli teroristi a chceli by ho nechať padnúť napríklad na jadrovú elektráreň. Čo by sa dialo, keby sa to stalo, pilot bojovej stíhačky by sa len prizeral?
„My by sme mohli civilné lietadlo len sprevádzať a sledovať jeho činnosť. Podľa môjho názoru by bolo možné použiť paragraf všeobecného ohrozenia. Ak by došli kompetentní k záveru, že je podozrenie zo všeobecného ohrozenia, čo je napríklad použitie civilného lietadla na zničenie jadrových elektrární, priemyselných konglomerácií, potom by sme pôsobili zbraňami. Limitujúci je však faktor času, za ktorý by kompetentné orgány mohli rozhodnúť o použití zbrane proti civilnému lietadlu. Kým by sa dostala informácia od veliteľa pohotovostnej zmeny cez veliteľa vzdušných síl, náčelníka generálneho štábu, ministra obrany k premiérovi, uplynulo by veľa času.“
O použití zbrane nemôže rozhodnúť ani veliteľ, ani pilot? Musí o tom rozhodovať minister obrany, premiér, vláda?
„V prípade, že nebude dostatok času, záleží len na osobnej statočnosti pilota, ktorý sedí v kabíne stíhačky, a na spolupráci s veliteľským stanovišťom. Ak by bol pilot stíhačky vo vizuálnom kontakte s lietadlom, ktoré ovládajú teroristi, a bolo by jasné, že smeruje do nebezpečného priestoru, som presvedčený, že by sa pilot a veliteľ zmeny rozhodli zničiť ho. Ľudia na to vycvičení sú. Je to ale veľmi zložitý proces. Keď sa pilot ocitne v takejto situácii, mal by mať dopredu premyslené následky - či zostrelenie narobí menšie škody a straty na životoch.“
Bude sa meniť legislatíva, aby bolo možné zostreliť civilné lietadlo ovládané napríklad teroristami?
„Zmeniť zákon je jednoduché. Lenže zanalyzovanie vzniknutej situácie v krátkom čase sa zákonom ošetriť nedá. Vždy to bude závisieť od reakcie, analytických a rozhodovacích schopností ľudí. Nedá sa urobiť univerzálny model. V Spojených štátoch boli až proti štvrtému lietadlu použité zbrane. A aj to doteraz nebolo potvrdené.“
Je fakt, že Američania majú najlepšie letectvo a napriek tomu nezlikvidovali teroristické lietadlá.
„A pritom už bolo jasné, že ide o teroristické útoky. Keby sa dostalo do priestoru Bratislavy takéto lietadlo, je otázne, či ho zostreliť a ako ho zostreliť, keď vieme, že pod nami je pol milióna ľudí. Pred stíhačov je postavený naozaj zložitý problém.“ (rf)