Sigurd Pettersen. FOTO - TASR/AFP
Skokanský Grand Slam, za ktorý sa Turné štyroch mostíkov považuje, organizátorom tentoraz radosť nepriniesol. Po prvý raz za 15 rokov sa na mostíkoch v Oberstdorfe, Garmisch-Partenkirchene, Innsbrucku a Bischofschofene netešili žiadny nemecký či rakúsky skokan z víťazstva. V Innsbrucku vyhral Slovinec Žonta, zostávajúce troje preteky patrili nórskemu mladíkovi Sigurdovi Pettersenovi.
Hannawald:
Divák by skočil ďalej
Nemec Sven Hannavald vyhral pred dvoma rokmi všetky štyri súťaže, no teraz sa na mostíkoch trápil a konečné 12. miesto bolo pre celú krajinu veľkým sklamaním. „Som totálne frustrovaný a utekám rýchlo domov, aby som na tento ročník zabudol. Mám chuť dať štartové číslo ktorémukoľvek z divákov. Určite by skočil ďalej než ja," sypal si Sven popol na hlavu. S víťazným Pettersenom prehral v súčte o 131 bodov, čo je približne 75 metrov. „Sigurd vyhral zaslúžene. Mal pevné nervy a skvelú letovú techniku," dodal.
Za prvenstvom s roztrasenými nohami
Víťazný Pettersen jeho chválu počuť nemohol, lietal nad hlavami rozradostených kolegov. Nórsko vďaka nemu po desiatich rokoch oslavovalo triumf na Turné. „V závere som už bol unavený, trochu ma obchádzala choroba a pred posledným skokom sa mi aj triasli nohy. Napriek tomu som to ustál a môžem oslavovať. Je to najkrajší deň v mojom živote," vyznal sa 23-ročný študent druhého ročníka športovej fakulty v Osle.
Syna starostu z mestečka Rollag (asi 150 km západne od hlavného mesta) prezývajú Siggen (v preklade víťaz). Na turné mu prezývka po prvý raz sedela. Vlani pri svojom prvom štarte na turné skončil trinásty, teraz mu len pár bodíkov chýbalo k tomu, aby vyhral všetky štyri preteky. „Je to najväčší talent, akého som kedy trénoval," vyhlásil o ňom jeho tréner Mika Kojonkoski, ktorý sa nórskej reprezentácie chopil v lete 2002. Na skoky má ideálne parametre. Pri výške 180 cm váži len 60 kíl.
Po páde bronz
Pettersen strach na skokanskej veži nepozná. Dokázal to na vlaňajších MS, kde sa po hrozivo vyzerajúcom páde v pretekoch jednotlivcov o tri dni vrátil a napriek silným bolestiam v ramene pomohol Nórom v súťaži družstiev k bronzu.
Za víťazstvo na turné získal Sigurd od usporiadateľov terénny voz Nissan v hodnote 33-tisíc eur, tri prvenstvá a štvrté miesto v Innsbrucku mu vyniesli na odmenách 62-tisíc eur. K tomu všetkému od domáceho lyžiarskeho zväzu zinkasuje milión nórskych korún (asi 5 miliónov Sk). Toľko ešte v živote nezarobil. Svoj život však radikálne meniť nechystá a po konci sezóny sa vráti na univerzitu v Osle. Aj naďalej má v pláne venovať sa štúdiu a obývať s tromi spolubývajúcimi internátnu izbu v Holmenkollene. Peniaze na radu otca zatiaľ uloží do jednej z miestnych bánk. RASTISLAV HRÍBIK