Mendel na hrachu zistil, že deti dedia vlastnosti po rodičoch

Tento utorok uplynulo 120 rokov od úmrtia opáta Gregora Mendela, nadaného a usilovného experimentátora a pozorovateľa prírody, ktorý objavil zákony dedičnosti organizmov. Mendelove výsledky sprvoti zapadli. Až po jeho smrti ich takpovediac ...


Tento utorok uplynulo 120 rokov od úmrtia opáta Gregora Mendela, nadaného a usilovného experimentátora a pozorovateľa prírody, ktorý objavil zákony dedičnosti organizmov. Mendelove výsledky sprvoti zapadli. Až po jeho smrti ich takpovediac oprášili a prijali iní vedci. Mendel je dnes uznávaný ako jeden zo zakladateľov genetiky.

Moravsko-sliezsky Nemec Johann Mendel sa narodil 20. júla 1822 v Hynčiciach (Heizendorf), teraz časti obce Vražné v okrese Nový Jičín v Česku, ako druhé dieťa sedliackej rodiny. Od skorého detstva sa zaujímal o prírodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Učil sa dobre a rodina rozhodla, aby ďalej študoval na univerzite v Olomouci. Mendelovci však neboli bohatí. Johann sa preto v roku 1843 stal novicom augustiniánskeho kláštora sv. Tomáša v Starom Brne. Brnianski augustiniáni boli v tom čase v oblasti vzdelávania a vyučovania na Morave pojmom. Od nich dostal rádové meno Gregor, pod ktorým je najznámejší. Za kňaza ho vysvätili v roku 1847, štúdium teológie skončil v roku 1848.

Potom navštevoval poľnohospodárske prednášky v Brne a od roku 1849 učil na strednej škole v Znojme. V rokoch 1851 až 1853 študoval vo Viedni zoológiu, botaniku, chémiu a fyziku. Štúdiá formálne neukončil. Z Viedne, kde sa stal členom odborných spolkov, si však priniesol bádateľské zručnosti. Začal uverejňovať prvé vedecké články.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1856 až 1863 Mendel experimentoval skrížením hrachu v kláštornej záhrade. Takto preskúmal vyše 28 000 rastlinných jedincov.

Mendel si čoskoro všimol, že pri krížení hrachu sa vyskytujú isté štatistické zákonitosti sfarbenia potomstva. O svojich poznatkoch referoval 8. februára a 8. marca 1865 na pôde Prírodovedného spolku v Brne. Neskôr ich overoval na iných rastlinách a včelách. V roku 1866 vydal svoje základné dielo Versuche über Pflanzen-Hybriden (Pojednanie o rastlinných hybridoch).

Odborná verejnosť ho vypočula, ale význam Mendelových poznatkov si vtedy neuvedomil nikto, azda okrem jeho rádových bratov. Z vedcov s ním korešpondoval iba významný mníchovský botanik Carl Wilhelm von Nägeli. Aj ten však považoval Mendelove výsledky za „neúplné". Navrhol mu, ako sa neskôr ukázalo veľmi nesprávne, aby v pokusoch pokračoval s rastlinami rodu Hieracium (jastrabníky).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1868 Mendela zvolili za opáta jeho kláštora a preláta. Zomrel po vážnej chorobe 6. januára 1884. Pochovaný je na brnianskom ústrednom cintoríne v hrobke augustiniánov. Rekviem v kostole vtedy dirigoval mladý Leoš Janáček.

Mendel si pri rastlinách priekopnícky všímal jednotlivé znaky. Delil ich do párov, z ktorých sa v potomstve vyskytne vždy buď ten, alebo onen (princíp komplementarity). Sformuloval tri po ňom nazvané zákony dedičnosti. V nich naplno rozvinul pojmy ako dominantný a recesívny znak, faktory dedičnosti (gény) a ich alternatívne formy (alely). Preukázal, že rôzne znaky sa dedia nezávisle v konkrétnych číselných pomeroch.

Mendelovi súčasníci spomedzi biológov jeho prácu ignorovali aj preto, že používal matematickú teóriu pravdepodobnosti, o ktorej nemali potuchy. Mendel si však veril. Odrážajú to slová na jeho pomníku: „Môj čas príde".

SkryťVypnúť reklamu

Satisfakciu mu posmrtne v roku 1900 poskytli poprední biológovia, Carl Correns v Nemecku, Hugo de Vries v Holandsku a Erich von Tschermak-Seysenegg v Rakúsku. Jeho zákony dedičnosti potvrdili, prijali a ukázali, že platia pre rastliny aj živočíchy.

Mendela pri výskumoch údajne sčasti motivovalo úsilie nájsť argumenty proti vtedy uverejnenej teórii evolúcie Charlesa Darwina. (Otvorenú diskusiu o evolúcii v rámci rímskokatolíckej cirkvi pripustil až pápež Pius XII. v roku 1951.) Sám sa o evolúciu veľmi zaujímal, najmä o skoršie názory francúzskeho prírodovedca Jeana-Baptista de Lamarcka, hoci zotrval pri teologickom pohľade na svet. Vzdelaní augustiniánski mnísi z jeho kláštora však názory Darwina a prvých evolucionistov darvinovskej školy kompetentne poznali a ich diela mali v knižnici.

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra - Marco Polo

Autor: ZDENĚK URBAN pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 769
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 609
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 637
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 611
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 341
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 133
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 254
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu