Tradičný vianočný chlieb bol včera v belehradských uliciach na roztrhanie. Zárobok na každodenný chlieb je pre mnohých Srbov problémom už niekoľko rokov. Zvýšiť životnú úroveň bude hlavnou úlohou novej srbskej vlády, o ktorej podobe práve parlamentné strany rokujú. FOTO - REUTERS
Decembrové dramatické voľby v Srbsku sa skončili bez jednoznačného víťaza. O ďalšom osude krajiny sa v skutočnosti rozhoduje až teraz. Za zatvorenými dverami rokovacích miestností a v kaviarňach neďaleko straníckych centrál politici práve vyjednávajú podobu budúcej vlády.
Demokratická strana Srbska Vojislava Koštunicu získala 53 mandátov a po nacionalistickej Srbskej radikálnej strane s 81 mandátmi sa stala druhou najsilnejšou stranou a zostavovateľkou vlády. Podľa analytikov sa Koštunicovi zrejme podarí vytvoriť vládu proreformných strán, ktoré volilo spolu 42 percent voličov.
Začal opatrne - ponukou vlády národnej jednoty, kde by boli zastúpené všetky strany z parlamentu. Znamenalo by to okrem iného návrat miloševičovcov do vlády. Návrh obratom odmietla Demokratická strana zavraždeného premiéra Zorana Djindjiča aj radikáli.
Včera Koštunica požiadal svojich nedávnych rivalov z Demokratickej strany, aby podporili menšinovú vládu. Spojenie koštunicovcov a djindjičovcov je pritom najslabším miestom proreformnej koalície. Prežili už fázu spoločného boja v protimiloševičovskej opozícii aj víťazné zvrhnutie diktátora, ale za sebou už majú aj veľké zlyhanie pri pokuse spoločne spravovať krajinu. Každý ich rozpor je teraz pripravený využiť v svoj prospech nacionalista Šešelj.
Šešeljova Srbská radikálna strana ostala osamelým víťazom bez parlamentnej väčšiny. Nikto s ním nechce ísť do partie - znamenalo by to medzinárodnopolitickú smrť. Jediná mocenská štruktúra, ktorá zatiaľ otvorene vyjadrila podporu vlády s radikálmi, je srbská pravoslávna cirkev.
Ozvali sa však aj hlasy analytikov, podľa ktorých by radikáli do vlády mali ísť. Vo vláde by sa Šešelj musel dištancovať od svojho najradikálnejšieho krídla a zmierniť program. Navyše ultranacionalisti nebudú vedieť splniť, čo nasľubovali a v očiach voličov sa zdiskreditujú.
Koštunica rokuje aj so Stranou srbskej obnovy Vuka Draškoviča a stranou G17 plus. „Draškovič je prijateľným partnerom pre všetky strany a možno sa stane rozhodujúcim jazýčkom na vládnych váhach. Predstavuje protiváhu proti Miloševičovi, keďže sa opiera o podobné nadávačské, krčmové prostredie," povedal analytik pražského Ústavu medzinárodných vzťahov Filip Tesař.
Nepríjemnú pozíciu v budúcej vláde asi bude mať strana G17 plus, ktorá združuje ekonomických expertov. Koštunica ich potrebuje - Srbsko je uprostred hospodárskej krízy a on sám odborníkov nemá. Nechá na G17 plus politicky nevďačné ekonomické reformy, čo mu zabezpečí politické prežitie. „Ten horúci zemiak jednoducho hodí niekomu inému. Keď sa budú ľudia sťažovať, povie len: Veď to má na starosti náš koaličný partner," hovorí Tesař.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ