Chýbajú napríklad pečiatky, takže úradníci nemôžu vydávať rozhodnutia či posielať poštové zásielky. „Pracovníci síce môžu aj naďalej prijímať žiadosti od občanov, ale rozhodovať sa zatiaľ nebude," povedal prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný.
O absurdné situácie tak nie je núdza. Jeden z klientov obvodného dopravného úradu v Michalovciach musel zaplatiť 50-tisícový poplatok v kolkoch. Úrad totiž ešte nemá zriadený účet.
Chod mnohých špecializovaných úradov komplikuje aj to, že ešte nemajú šéfa. Ministri, ktorým úrady podliehajú, ich mená totiž vláde ešte nepredložili.
„Nie sme tým nadšení," povedal prednosta Krajského úradu životného prostredia v Trenčíne Ferdinand Galko. Ministri to vraj urobia na najbližšej schôdzi kabinetu - na budúci týždeň.
Na povrch však vychádzajú aj prvé „územné" prešľapy. Prednostka Obvodného úradu v Bánovciach nad Bebravou Monika Geletová hovorí, že reorganizácia mestu značne uškodila. Väčšina špecializovaných úradov v meste totiž nesídli a do Trenčína to je 30 kilometrov. „Ak v Bánovciach nevzniknú ďalšie vysunuté pracoviská, môžem zodpovedne povedať, že štátna správa sa k občanovi nepriblížila."
Viacerí zamestnanci bývalého okresného úradu v Banskej Štiavnici terajší stav pokladajú za najhorší od roku 1989. Obdobie, za ktoré sa zmeny podarí uskutočniť, odhadujú na jeden rok.
(edi)