BRATISLAVA – Negociačnú kapitolu Energetika môže Slovensko uzavrieť už koncom októbra, najneskôr však začiatkom novembra tohto roku. Kapitolu by sme tak uzavreli skôr ako Česká republika a Poľsko.
Pre denník SME to povedal generálny riaditeľ Sekcie energetiky, hutníctva a nerastných surovín ministerstva hospodárstva Ondrej Studenec.
Posledným krokom, ktorý dal Bruselu jasnú správu o pripravenosti Slovenska, bolo schválenie dohody s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj o vytvorení fondu na odstavenie Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. „Negociačnú pozíciu to veľmi vylepšilo,“ skonštatoval Studenec. Na druhej strane však pripustil, že iniciatíva strany Smer o presadenie hlasovania o tejto dohode v parlamente, by mala na uzatvorenie kapitoly negatívny vplyv.
Zároveň s rokovaniami s Bruselom prebieha zavádzanie európskych noriem do slovenskej legislatívy, aby sa trh s energiami mohol úplne otvoriť v deň vstupu do EÚ. Slovensko pritom nepotrebuje v oblasti energetiky prechodné obdobia. Jediné prechodné obdobie, ktoré vláda žiada, sa týka možnosti doplnenia zásob ropy do roku 2008. Brusel požaduje, aby štátne rezervy pokryli potreby krajiny na 90 dní, čo Slovensko nespĺňa. Dĺžka prechodného obdobia je daná nevýhodnými cenami ropy na trhoch. Vláda tak získa čas, aby mohla ropu nakúpiť pri nižších cenách. Na dlhšie obdobie sa zároveň rozloží aj finančná záťaž na štátny rozpočet.
Studenec nevylúčil otvorenie trhu s energiami ešte pred plánovaným vstupom do EÚ. Okamžité otvorenie by však mohlo mať katastrofálne následky.
„Bolo by to predčasné a práve prípravovaná legislatíva má negatívnym vplyvom zabrániť. Niektoré európske normy už u nás platia, iné ešte nie. Bolo by preto veľmi neštatné, ak by dňom vstupu do únie malo platiť niečo, o čom tu tuší len málokto,“ skonštatoval Studenec.
Zároveň zdôraznil, že úplne otvorenie trhu v deň vstupu do EÚ, teda najskôr v 2004, automaticky neznamená zvyšovanie cien. „V Bruseli od nás nikto určitú úroveň cien nepožaduje, ako sa to často interpretuje. Otvorenie znamená, že zákazník bude mať možnosť výberu dodávateľa energie i v inej krajine únie. Vývoj cien na trhu po vstupe do únie sa dá teraz ťažko odhadnúť. Ak však budú ceny rásť, nebude to zapríčinené liberalizáciou. Skúsenosti vo svete naopak ukazujú, že pokiaľ sú dodávatelia energií regulovaní štátom, dovoľuje im to vo väčšej miere premietnuť ich náklady do cien. Po otvorení trhov, keď už rozhoduje dopyt a ponuka, potom klesajú aj ceny pre zákazníkov,“ povedal Studenec. Súčasná úroveň cien energií vyznieva podľa neho v porovnaní s krajinami únie priaznivo. Pre domácnosti sú ceny elektriny výrazne lacnejšie ako v únii a nižšie sú aj ceny plynu pre výrobnú sféru.
TOMÁŠ KURTANSKÝ