Leszek Miller - líder poľského Zväzu demokratickej ľavice (SLD)- - sa pred voľbami vyjadril, že keď jeho strana nezíska viac než 50 percent, zostane v opozícii. To však pre voličov nebolo dostatočnou motiváciou. Účasť vo voľbách predstavovala len 46 percent. Vysoké preferencie ľavicovej strany niekoľko mesiacov dopredu dávali predpoklad, že SLD bude vládnuť samostatne.
Strana získala 43,4 percenta hlasov a stala sa jednoznačným víťazom, ale Miller má vážne problémy so zostavením vlády. Celý týždeň trvali jeho rozhovory so zástupcami všetkých strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Týmto stretnutiam predchádzali rozhovory s prezidentom Aleksandrom Kwaśniewským, bývalým straníckym kolegom Millera, ktorý - ako to pomenoval týždenník Newsweek Polska - sa snažil „zmäkčiť“ opozíciu.
Lepper do vlády?
Liga poľských rodín (LPR), Právo a spravodlivosť (PiS) a Občianska platforma (PO) koaličnú spoluprácu jednoznačne odmietli. Prijať úlohu partnera je však pripravená Poľská ľudová strana (PSL - koaličný partner z predchádzajúceho obdobia, s ktorým bola spolupráca veľmi ťažká) a kontroverzná Sebaobrana Andrzeja Leppera.
Šéfredaktor Trybuny - denníka spojeného s SLD - vo svojom komentári presviedča Millera o koalícii so Sebaobranou. Pre Millera by argumentom mala byť horšia pozícia PSL. Ľudovcov totiž v dedinách vnímajú stále častejšie ako „poľnohospodárov sediacich za písacím stolom“. Zdá sa, že jednoduchý, ale priamy a agresívny tón vyjadrení Leppera viac oslovuje poľnohospodárov, ktorí sú v Poľsku stále veľkou silou.
Keby sa prijal druhý variant - menšinová vláda, dôležitým partnerom v parlamente sa javí v poradí druhá Občianska platforma (PO), ktorá by mohla podporiť vládu. „Bolo by to možné len v prípade, že by sme dostali písomné potvrdenie od politikov PO, že nás budú podporovať,“ hovorí Józef Oleksy, bývalý premiér za SLD. Politici z PO ubezpečujú, že budú podporovať tie iniciatívy v Sejme, ktoré smerujú k zníženiu daní a integrácii s Európskou úniou.
Miller menšinovú vládu nechce
Miller po prvom kole rozhovorov s lídrami víťazných strán pôsobí trochu nerozhodne, ale ako komentuje Newsweek, je to jeho prešpekulovaná stratégia. Líder SLD je silným vodcom a má svoj plán. V rozhovore pre denník Rzeczpospolita povedal: „Lepšia je alternatíva koaličnej vlády. Netreba behať za každým poslancom a prosiť ho, aby hlasoval za. Menšinová vláda je cestou múk.“
Formovanie koalície môže potrvať do 18. októbra. O deň neskôr už zasadá nový parlament. Druhé kolo stretnutí víťazov so Sebaobranou, PSL a PO bude tento týždeň. Malo by dať odpoveď na otázku, kto bude vládnuť v Poľsku.
PRE SME - MAŁGORZATA WOJCIESZYŃSKA, Varšava-Bratislava