Zohľadnila v ňom českú požiadavku, aby ČR mala po vstupe možnosť brániť sama svoj trh proti pracovným silám tak z doterajších, ako aj z nových členských štátov únie.
Praha tak vyjednala lepšie podmienky reciprocity než predtým Maďarsko či Slovensko. Ich boj by mal mať význam aj pre nás: EÚ by mala lepšiu dohodu ponúknuť aj nám.
Lepšie podmienky spočívajú v tom, že počas obdobia, keď bude ktorýkoľvek doterajší člen EÚ, napríklad Nemecko alebo Rakúsko, uplatňovať obmedzenie oproti ktorémukoľvek nováčikovi, bude ČR môcť zaštítiť svoj pracovný trh ochrannými opatreniami oproti všetkým s výnimkou Cypru a Malty.
Znamená to, že keby napríklad Fínsko po dvoch rokoch prestalo obmedzovať prístup občanov z Estónska či Lotyšska na svoj pracovný trh, môže ČR proti týmto štátom nejaké ochranné opatrenie uplatniť, a to tak dlho, dokiaľ bude napríklad Nemecko praktizovať obmedzenie proti Poľsku.
Nič sa však nemení na základnom zmysle ponuky EÚ, ktorá spočíva v dvojročnom prechodnom období na zamestnávanie pracovných síl, ktoré možno predĺžiť na päť rokov a potom ešte o dva roky.
Terajšie členské krajiny majú možnosť tento režim neuplatniť. Zatiaľ sa k tomu zaviazali Holandsko, Švédsko, Dánsko a Írsko, podobné signály zazneli z Portugalska, ďalšie krajiny váhajú. Možnosť sedemročného odkladu presadili Nemecko a Rakúsko.
Návrh dohodnutý diplomatmi zastúpenými v pracovnej skupine musí ešte schváliť Výbor stálych zástupcov (COREPER) na úrovni veľvyslancov. Formálne ho českej strane predložia pri budúcom kole prístupových rozhovorov 25. alebo 26. októbra.
Únia pôvodne jednoznačne odmietala akúkoľvek zmenu pasáže o reciprocite, na ktorú pristúpili Maďarsko a Slovensko. Tím štátneho tajomníka Pavla Teličku odmietol tento variant stanoviska EÚ v júli a odvtedy pracoval na jeho vylepšení. „Za tri mesiace cieľavedomej práce sa podarilo naše požiadavky presadiť. Je to dobrý základ na rokovanie na konci mesiaca,“ povedal český veľvyslanec pri EÚ Libor Sečka.
Podľa zdrojov EÚ bude včera schválený variant spoločnej pozície únie (ak bude potvrdený veľvyslancami) ponúknutý aj ostatným kandidujúcim krajinám vrátane tých, ktoré túto kapitolu už uzavreli za trochu iných podmienok.
(čtk)