
Starejší jedného z početných afganských kmeňov sa Američanom vyhráža, že viera v Alaha je silnejšia ako rakety. FOTO - REUTERS
„Nepriateľ môjho nepriateľa je mojím priateľom.“ Týmto aforizmom sa dá charakterizovať súčasná politika Spojených štátov v protitalibanskom ťažení. Washington podporuje Severnú alianciu a bývalého kráľa. USA si však okrem Severnej aliancie všímajú aj umiernené krídlo Talibanu. Špekuluje sa i o prevrate. Americký minister obrany Donald Rumsfeld v nedeľu povedal, že USA potrebujú pomoc všetkých, ktorí sa spoja proti Talibanu. Ale analytici už teraz upozorňujú na možné následky, ktoré by mohla priniesť nadpriemerná podpora jednej či druhej strany.
Severná aliancia a kráľ
Hlavná a najsilnejšia protitalibanská sila - Severná aliancia - žiada od Washingtonu 50 miliónov dolárov mesačne, tanky, helikoptéry, obrnené vozidlá a delá. Ponúka 15-tisíc bojovníkov. Jej najväčšou výhodou je znalosť terénu, jazykov a miestnych pomerov. Podporuje ju Irán, ktorý pritom nesúhlasí s preletmi lietadiel USA ponad svoje územie.
Nevýhodou Severnej aliancie je, že ju tvoria Uzbeci a Tadžici, ale len málo Paštúnov - príslušníkov etnickej väčšiny v Afganistane. Jej financovanie odmieta i Pakistan a práve preto by americké uprednostňovanie Severnej aliancie mohlo v budúcnosti predstavovať rozbušku, možno aj konflikt medzi Pakistanom, ktorý má nukleárne zbrane, a Iránom. Hrozila by aj ďalšia občianska vojna v Afganistane.
Bush však zatiaľ nevydal žiadny signál o tom, kto by mohol v posttalibanskom období nastúpiť k moci. Médiá tvrdia, že na čelo by sa mohol postaviť kráľ Muhammed Zahír Šah. Na trón by zasadol iba s podporou amerických vojakov, keďže Severná aliancia ho neuznáva. Výhodou je, že je Paštún. Nevýhodou vysoký vek. V mysliach Afgancov nie je plusom ani americká podpora kráľovi. „Odvážiš sa sem vrátiť s podporou USA a myslíš si, že budeš žiť dlho?“ Spýtal sa výstižne hlavný boss Talibanu Muhammad Umar starého monarchu v rozhlasovom príhovore.
Prevrat v Kábule?
Pakistanský denník The News v pondelkovom vydaní uviedol, že umiernené krídlo Talibanu by mohlo pripravovať prevrat. Využili by pritom vojenské operácie spojencov v Afganistane. Cieľom prevratu by bolo odstránenie Umara a vydanie bin Ládina do USA. Hlavným protagonistom by mal byť Ismail Chán, jeden z najváženejších bojovníkov z čias sovietskej okupácie, ktorý nikdy nepatril medzi tvrdých stúpencov Talibanu. I on by však musel počítať s podporou americkej armády. The News dodáva, že Bush túto možnosť po sobotňajších konzultáciách v Camp Davide odobril.
Na rozvratných aktivitách v Talibane by sa zrejme najviac podieľali pakistanské spravodajské služby, ktoré svojho času Taliban do Afganistanu exportovali. Pri takomto „umierňovaní“ Talibanu by nehrozilo riziko problémov v Pakistane.
Taktika: podplácanie
Znalci afganských pomerov tvrdia, že CIA sa zrejme rozhodne oprášiť klasickú taktiku, v Afganistane užitočnejšiu ako rakety. Podplácanie kmeňových vodcov. Je predpoklad, že mnohí velitelia Talibanu si viac ako Alaha vážia doláre. I ruskí vojenskí experti radia, že pri chytaní bin Ládina a zvrhnutí Talibanu môžu byť účinnejšie zelené papieriky ako strely tomahawk. Podľa pakistanských médií americká strana už nadviazala kontakty s možnými paštúnskymi odpadlíkmi. Cieľom má byť vytvorenie ďalšieho frontu.
Pre budúcnosť Afganistanu sú kľúčové slová Donalda Rumsfelda, ktorý povedal, že „USA nechcú uprednostňovať etnikum, politickú skupinu alebo kmeň“.
JURAJ TOMAGA