BRATISLAVA - Ratingová agentúra Fitch včera zlepšila ratingový výhľad Slovenska zo stabilného na pozitívny. Slovensko, ktoré je v hodnotiacej škále Fitch a ďalších prestížnych ratingových agentúr v špekulatívnom pásme, by sa podľa analytika agentúry Fitch Edwarda Parkera mohlo dostať do investičného pásma už o niekoľko mesiacov. „Zlepšenie ratingového výhľadu je reakciou na pokračujúce zlepšovanie základných ekonomických parametrov Slovenska. Do investičného pásma by sa mohlo dostať v nasledujúcich 12 mesiacoch,“ uviedla včera agentúra Fitch.
Za „potenciálny dôvod na obavy“ považuje Fitch rastúci fiškálny deficit. „Deficit sa vyvíja nesprávnym smerom v nesprávnom čase,“ povedal denníku SME Parker. Podľa odhadov ratingovej agentúry by verejné financie mali skončiť tohtoročné hospodárenie s deficitom až šesť percent z hrubého domáceho produktu (päť percent z HDP po znížení o náklady na reštrukturalizáciu bánk). „Pretrvávanie takéhoto deficitu odporuje zámeru udržať fiškálnu pozíciu štátu v strednodobom horizonte. V tomto horizonte budú na zvyšovanie deficitu tlačiť aj tzv. reštrukturalizačné dlhopisy, ktorých objem zodpovedá 11,7 percenta slovenského HDP,“ pripomína Fitch.
Kríza verejných financií však podľa Fitch nie je jediným potenciálnym rizikom pre slovenskú ekonomiku. „Treba otvorene priznať, že ďalším rizikom je spomalenie ekonomických reforiem. S blížiacim sa termínom ďalších parlamentných volieb je toto riziko stále väčšie,“ zdôraznil Parker.
Pre ďalší vývoj deficitu bude podľa neho dôležitý aj spôsob, ako vláda použije príjmy z pripravovanej privatizácie veľkých štátnych podnikov. „Príjmy by mali byť jednoznačne použité na splácanie dlhov, nie na ďalšie zvyšovanie deficitu,“ podčiarkol analytik Fitch. Objem takto získaných finančných zdrojov by sa v nasledujúcich dvoch rokoch mal vyšplhať na 18 percent HDP. „Pokrok v tomto smere by bol pozitívnou správou pre ďalší vývoj ratingu Slovenska. (…) Problémy v rámci vládnej koalície však pripomínajú, že politika ostáva naďalej rizikom pre krajinu,“ dodala Fitch.
MICHAL NALEVANKO