Americká armáda sa bojí, že ju opustia vojaci slúžiaci v zahraničných misiách. Chce im preto zakázať, aby odišli zo služby, a to aj v prípade, že uplynula trojročná lehota, ktorá ich zaväzovala. Nebude to zadarmo. Každý vojak by mal ako protislužbu dostať finančnú odmenu. Jej hornú hranicu stanovili na 10-tisíc dolárov.
Rozkaz nesie familiárny názov „stop loss" (zastavme straty). Napísali ho preto, aby vojaci, ktorí sú v súčasnosti v Iraku, Kuvajte, Afganistane i ďalších krajinách, nemohli odísť zo služby dovtedy, kým budú oddiely, ktorých sú súčasťou, v pohotovosti. Nemôžu tak urobiť ani počas 90 dní nasledujúcich po ich návrate na domovské základne v USA.
Vláda už na tento účel vyčlenila 63 miliónov dolárov. Časť z nich si rozdelia aj vojaci prvýkrát prichádzajúci do misijných zborov.
Predstavitelia armády tento krok zdôvodňujú potrebou udržať medzi vojakmi jednotu. Napríklad len v Iraku je teraz okolo 7-tisíc vojakov, ktorým sa končí služba, alebo majú nárok na odchod do vojenského dôchodku, a podstatná väčšina z nich zastáva veliteľské pozície. „Ak by títo kľúčoví velitelia odišli v tejto kľúčovej chvíli, spôsobí to zmätok a neporiadok," myslí si armádny hovorca Steve Stover.
Korešpondent BBC v Pentagone pripomína, že v skutočnosti ide len o ďalší dôkaz o tom, akému napätiu musí americká armáda čeliť pre Irak. Podľa neho tento krok posmelí kritikov, ktorí tvrdia, že Američania jednoducho nemajú dostatočne početné jednotky.
Problém s personálom pripúšťa aj vojenský analytik amerického Cato inštitútu Ted Carpenter. Okrem toho je podľa neho zákaz opustenia jednotky v rozpore s konceptom dobrovoľnosti, na ktorom je americká armáda založená. „Svedčí to o tom, s akým vypätím zaisťuje armáda svoje povinnosti vo svete. Ak to bude pretrvávať, Pentagon sa bude musieť vrátiť k odvodom," povedal pre Reuters.
Niektorí členovia Kongresu, a to bez ohľadu na stranícke tričká tiež uznávajú, že amerických vojakov je v zahraničí málo. Podľa nich hlavne preto sa USA darí len s veľkými ťažkosťami zabezpečovať poriadok v Iraku a Afganistane. Hoci minister obrany Donald Rumsfeld včera priznal, že ostáva k otázke zvýšenia počtu vojakov „otvorený", v skutočnosti pre takéto riešenie veľmi naklonený nie je. Prednedávnom sa vyjadril, že na takýto krok „nevidí žiadny dôvod".