
Lode z Komárna patria medzi špičku vo svojej triede. Výroba však v súčasnosti úplne stojí a zamestnanci nevideli mzdy už štyri mesiace. FOTO -TASR
Podľa niektorých akcionárov je však právoplatnosť MVZ sporná. Počas jeho konania totiž nebolo zastavené obchodovanie s akciami podniku, čo vyžaduje zákon. Zvolanie MVZ iniciovala súdnou cestou firma Macos Invest so sídlom v Bardejove (vlastní 10,81 percenta SLK). Súd však pri rozhodnutí určil aj lehotu, počas ktorej sa môžu akcionári proti rozhodnutiu o zvolaní MVZ odvolať, a tá ešte neuplynula. Okrem toho sa podľa stanov podniku má MVZ konať v Komárne alebo aspoň v Nitrianskom kraji. To včerajšie bolo v Bratislave.
Podľa nového predsedu predstavenstva a riaditeľa SLK Stanislava Holáka sú tieto pripomienky vedením žabomyších vojen a podstatné je, že o zvolaní MVZ rozhodol súd na žiadosť akcionárov. Tí, ako uviedol, naliehali na výmenu orgánov už od leta minulého roka, aby tak ukončili úpadok podniku, pretože teraz už odvolané vedenie im nedokázalo predložiť víziu ďalšej existencie lodeníc.
Holák si naopak myslí, že jeho vedenie by mohlo podniku pomôcť. „Idem do toho, lebo rozumiem lodiarine, a aj s tým rizikom, že možno o dva týždne bude vyhlásený na podnik konkurz a ja budem odvolaný. Minulý rok lodenice vyrobili len dve lode a aj tie som postavil ja,“ zdôraznil. Podľa neho na lodeniciach už nie je čo pokaziť.
Jeho prioritou bude presadzovanie záujmov akcionárov, ako i zastavenie rozkrádania majetku lodeníc a aj jeho vlastného: „Mám na dvore majetok za 50 miliónov a ten sa mi rozkráda.“
Podľa Holáka sú predstavy bývalého manažmentu o stavbe 10 až 14 lodí ročne utópiou a za reálne považuje postaviť štyri lode ročne. S akými prostriedkami a s akým počtom zamestnancov ráta, však nespresnil.
Holák na MVZ zastupoval spoločnosť PSIPS, ktorá vlastní 20,1 percenta akcií SLK. Ako fyzická osoba vlastní 10 akcií SLK, je bývalým námorným kapitánom a majiteľom Slovenskej námornej plavby.
Nový podpredseda predstavenstva Tibor Pint nechcel uviesť, ktoré firmy noví členovia orgánov zastupujú. Návrh na ich menovanie podal Stanislav Jančošek. Ten je štatutárom firmy Macos Invest, ktorá zvolanie MVZ iniciovala. V Macose, ktorý je momentálne v konkurze, pôsobil aj jeho brat Marián Jančošek. Práve akcionárskej skupine okolo Mariána Jančošeka zamestnanci, ale aj štát prisudzujú vinu za súčasnú agóniu lodeníc. Jednou z podmienok pomoci zo strany štátu bol preto odchod tejto skupiny z orgánov podniku.
Na MVZ bola zastúpená aj spoločnosť Slovenská elektrárenská, ktorá je podľa dostupných informácií tiež blízka Mariánovi Jančošekovi - bola jedným z hlavných akcionárov skrachovanej Slovenskej kreditnej banky. Ďalším subjektom zastúpeným na MVZ bola firma Park Real, v ktorej orgánoch figuruje Peter Hrin. Toho bývalý predseda predstavenstva SLK Tibor Žucha spolu so zamestnancami podozrieva z nevýhodných prevodov majetku SLK na firmy Bluewind a HIS.
TOMÁŠ KURTANSKÝ
Tematicky príbuzný článok:
Bývalý námorný kapitán ide zachraňovať lodenice