Na štadión Stade de France by sa zmestili všetci obyvatelia štátu Svätý Krištof a Nevis a stále by nebol plný. Ostrovček leží v Malých Antilách, žije na ňom niečo cez 40-tisíc ľudí. A má majstra sveta v šprinte na sto metrov. Na parížskych majstrovstvách sveta sa pomenší a útly Kim Collins (27 rokov, 175 cm, 64 kg) usmieval: „Nechám to na vás, čo napíšete o mojej krajine. Urobte si hodinku zemepisu. Ale národným hrdinom sa iste stanem, to môžete dať do titulku." Tak teda: Saint Kitts & Nevis má 269 kilometrov štvorcových a nádherné pláže, píše sa v bedekeroch na pár riadkoch.
Collins nebol pred parížskym šampionátom žiadnym šprintérskym béčkom, roky figuroval v desiatke najlepších. „Raritu" z neho urobilo rodisko, ak by bol trebárs Jamajčan, asi by ho zaradili medzi favoritov. „V čiernom som nebežal v predtuche smútku. Naopak, považoval som sa za čierneho koňa (a nielen on), preto som si obliekol čierny dres."
Svätokrištovčan a Nevisan (rozprávanie o Kimovi priam nabáda vymýšľanie nezmyslov) má ustavične dobrú náladu a sklon k recesii. „Taraz má čaká cesta domov. Privíta ma osobný šofér. Luxusné auto a všetci spolurodáci. Pofrčím Collinsovou diaľnicou do honosného domu," hovoril študent sociológie na texaskej univerzite, lebo o celej sláve už vedel po telefonáte s premiérom krajiny Denzilom L. Douglasom. Aj o diaľnici nesúcej už jeho meno. Tiež o miliónových daroch.
„A potom začnem znovu naháňať baby. Tie totiž letia na rýchlych chlapov a rýchle autá. Preto som vlastne začal behať. Času budem mať more. A peňazí? Oceán," poskakoval na stoličke s úsmevom od ucha k uchu mladík, ktorý si na americké štúdium zarábal ako turistický sprievodca ostrovčekom. „Ak vyhrám olympiádu možno dostane tento kúsok zeme názov Svätý Krištof, Nevis a Collins," priklincoval majster sveta v šprinte.