Pondelok, 12. apríl, 2021 | Meniny má EsteraKrížovkyKrížovky

Radosť i smútok rakúskych zjazdárov

FLACHAU - Piaty obrovský slalom sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov v sobotu v rakúskom Flachau vyhral domáci pretekár Benjamin Raich. Dvadsaťpäťročný Rakúšan bol po prvom kole druhý so stratou 55 stotín sekundy na Massimiliana Blardoneho, vďaka ...

FLACHAU - Piaty obrovský slalom sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov v sobotu v rakúskom Flachau vyhral domáci pretekár Benjamin Raich. Dvadsaťpäťročný Rakúšan bol po prvom kole druhý so stratou 55 stotín sekundy na Massimiliana Blardoneho, vďaka fantastickej druhej jazde však Taliana predstihol v celkovom súčte o 0,7 sekundy.

Raich dosiahol svoj jedenásty triumf v pretekoch Svetového pohára a prvý od 21. decembra 2002, keď vyhral obrovský slalom v Krajnskej Gore. Vo Flachau sa tešil druhýkrát v kariére. „Mám rád tento kopec. Moja prvá otázka bola, či to nie je sen. Pred pretekmi som sa cítil veľmi dobre. Vedel som, že musím byť trpezlivý a víťazstvo opäť príde. Ďakujem za neho i Bohu," povedal v cieli.

Dramatické preteky sa skončili neslávne pre osobnosti zjazdového lyžovania - domáceho Hermanna Maiera a Američana Bodeho Millera. Maier na trati vo svojom rodnom meste absolútne vybuchol, v 1. kole skončil až na 50. mieste, keď stratil 3,58 s, a do 2. kola nepostúpil. V domácich podmienkach pritom chcel vyhrať. „Vôbec som nenašiel rytmus. Bojoval som sám so sebou," sklamane povedal dvojnásobný olympijský víťaz i majster sveta.

V nedeľu vyhral Palander

Fín Kalle Palander triumfoval v treťom slalome Svetového pohára. Aktuálny držiteľ malého glóbusu v tejto disciplíne dosiahol súhrnný čas 1:42,24 a zvíťazil s náskokom 54 stotín pred Rakúšanom Manfredom Prangerom, pričom sa dostal na prvé miesto priebežnej klasifikácie slalomu so ziskom 200 bodov.

Majster sveta z Vailu 1999 si už v 1. kole vďaka agresívnej jazde utvoril náskok 86 stotín, prvenstvo si už nenechal ujsť. „Podľa búrlivých reakcií divákov som tušil, že Pranger zašiel v druhom kole dobrý čas a aj napriek náskoku si nemôžem dovoliť ísť na istotu. Dopustil som sa síce viacerých zaváhaní, no kvalitný čas v prvom kole mi napokon pomohol k ďalšiemu cennému triumfu," povedal v cieli. Na súťaže vo Flachau nebude v dobrom spomínať Američan Bode Miller, ktorý po vypadnutí v obrovskom slalome nedokončil ani nedeľňajšiu súťaž. (sita, tasr)

Sobota - obr. slalom, muži: 1. Raich (Rak.) 2:22,54, 2. Blardone (Tal.) +0,70, 3. Solbakken (Nór.) +0,82, 4. Gruber (Rak.) +0,92, 5. Kjus (Nór.) +0,93, 6. Svindal (Nór.) +1,38.

SP v obrovskom slalome (5): 1. Miller (USA) 310 bodov, 2. Palander (Fín.) 249, 3. Raich (Rak.) 234.

Nedeľa - slalom: 1. Palander (Fín.) 1:42,24 (49,73+52,51), 2. Pranger (Rak.) +0,54 (50,59+52,19), 3. Rocca (Tal.) +0,56 (50,81+51,99), 4. Raich (Rak.) +0,61, 5. Moelgg (Tal.) +0,90, 6. Vogl (Nem.) +1,26.

Slalom (3) : 1. Palander 200, 2. Pranger 200, 3. Rocca 190.

Celkové poradie v SP (15): 1. H. Maier (Rak.) 515, 2. Raich 469, 3. Palander 449, 4. Knauss (Rak.) 440, 5. Kjus (Nór.) 438.