
Tony Blair je na voľby pripravený – zatiaľ sa len špekuluje, kedy budú.
FOTO – REUTERS
viete vycítiť nálady voličov. Načasujte ich nesprávne ako labouristický premiér Jim Callaghan v rokoch 1978/79, a strana vás obviní, že ste jej zničili šance na víťazstvo.
Väčšina predzvestí ukazuje na máj. Voliči vtedy pocítia zníženie daní a zvýšenie sociálnych dávok, ktoré by mal 7. marca oznámiť minister financií Gordon Brown. Z historického pohľadu máj zvykol byť pre Blaira dobrým mesiacom. Zoznámil sa vtedy s manželkou, zvolili ho do parlamentu, kandidoval na post vodcu labouristov, vyhral voľby v roku 1997 a oslávil narodenie najmladšieho syna Lea.
Tretí máj je tiež dátumom miestnych volieb. Labouristická strana sa obáva apatie voličov a dezilúzie najvernejších prívržencov. Logika hovorí, že ak zvolíte pre všeobecné voľby rovnaký deň ako pre miestne voľby, straníckych aktivistov to povzbudí a motivuje. Generálna tajomníčka labouristov Margaret McDonaghová navyše povedala straníckym pracovníkom, aby boli „pripravení“ na voľby 3. mája, čím zmiernila špekulácie o aprílovom hlasovaní. Opozičné strany však rátajú aj s alterantívou, že labouristi tajne plánujú prekvapivé zvolanie volieb v skoršom termíne.
Veľký náskok v prieskumoch verejnej mienky môže viesť k pokušeniu kuť železo zahorúca. Ktovie, aké pohromy, škandály a svetové udalosti číhajú za rohom? Vrtkavosť obľuby labouristov sa ukázala počas benzínovej krízy koncom minulého leta, keď sa Británia na pár dní doslova zastavila a náskok labouristov prudko klesol. Aj ďalšie faktory poukazujú na skoršie voľby. Prevažná väčšina voličov, ktorých nezaujíma politika, môže mať postupne plné zuby neustálych kampaní a môže sa poďakovať Blairovi za to, že majú voľby čo najskôr za sebou.
Reči o apríli však môžu byť len lsťou. Blair udržiava oponentov v neistote a tí musia počítať so všetkými možnými dátumami.
PRE SME – TIM HAUGHTON,
CHRIS HAMILTON, Londýn