
Generálny tajomník NATO George Robertson a ruský minister obrany Igor Sergejev - chvíľka porozumenia.
FOTO - REUTERS
„Ruský“ protiraketový štít by mal byť výrazne lacnejší než NMD, ktorý by mal podľa predpokladu stáť 60 miliárd dolárov. Európanom pripomína, že ak prijmú NMD, nezostane na projekt európskych síl rýchlej reakcie. Rusi pritom sledujú vlastný záujem – navrhovaný variant by na rozdiel od NMD nepokrýval ruské jadrové rakety.
Politickú argumentáciu majú Rusi pripravenú, vojenskoodbornú stránku ťažko posúdiť. Generálplukovník Leonid Ivašov, šéf odboru pre medzinárodnú spoluprácu ministerstva obrany, v piatok informoval, že by malo ísť o „zvláštnu, mobilnú, nestrategickú protiraketovú silu“. Tá by mala byť použitá len v krajnom prípade, po vyčerpaní politických prostriedkov.
Moskva vstúpila do vzťahov Európa – USA v citlivom bode. Jej odpor proti NMD je pritom vysoko principiálny – USA porušujú zmluvu ABM z roku 1972 o obmedzení protiraketových obranných systémov. A európski partneri tvrdia, že obavy Moskvy chápu. O ich záujme svedčí napríklad fakt, že v uplynulých dňoch Moskvu navštívili niekoľkí západoeurópski ministri obrany.
S o to väčšou vervou sa do obhajoby NMD pustili republikáni. Minister obrany Donald Rumsfeld minulý týždeň neskrývane označil práve Rusko za „súčasť problému“ tzv. darebáckych štátov. Moskva vraj predáva týmto štátom technológie, a tak je to práve ona, kto podkopáva európsku bezpečnosť. Už vypustenie informácií o údajných taktických jadrových raketách v Kaliningrade predznamenalo snahu Washingtonu pripomenúť Európanom, že sa bez „syna hviezdnych vojen“ sa nikto, ani oni, nemôže cítiť bezpečný.
Európania zatiaľ počúvajú argumenty jednej i druhej strany, a predovšetkým očakávajú dialóg Moskva – Washington. Joschka Fischer, šéf nemeckej diplomacie, pri svojej nedávnej návšteve Ruska zdôraznil, že nie je prostredníkom. „Sme členom NATO a USA sú naším najdôležitejším partnerom vo všetkých bezpečnostných otázkach a mnohých ďalších záležitostiach,“ povedal novinárom.
Ruský plán nie je reálna alternatíva – skôr ukazuje na širšie problémy, než sú tradičné pozičné hry na „fronte“ Východ – Západ.
BAŠA JAVŮRKOVÁ
Tematicky príbuzný článok:
Rusko v NATO? Nikdy nehovor nikdy