
Slovenskí študenti sa tiež začali opíjať viac. Alkohol je pre nich bezkonkurenčnou drogou. V roku 1995 priznával jeho relatívne častú konzumáciu každý štvrtý stredoškolák, o štyri roky už každý tretí.
ŠTOKHOLM – Konzumácia alkoholu a drog vo vekovej skupine 15- až 16-ročných stredoškolákov v mnohých európskych krajinách prudko vzrástla. Alkohol, tabak a drogy sú čoraz obľúbenejšie aj medzi našou nedospelou mládežou. Stúpa nielen ich všeobecné pitie a užívanie, ale rastú najmä počty dievčat, ktoré im holdujú, a klesá veková hranica.
Signalizuje to medzinárodný porovnávací prieskum ESPAD, ktorý sa robil v 30 krajinách Európy medzi stredoškolákmi najprv v roku 1995, potom o štyri roky neskôr. Správu o výskume včera zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Suverénne na prvom mieste sú v rebríčku mladí Briti. Až 35 percent školákov od 15 do 16 rokov vyskúšalo v roku 1999 nejakú drogu. Na druhej strane Británia a Írsko patria medzi krajiny, kde spotreba zakázaných látok klesla. Britská mládež vyfajčí najviac marihuany a nepohrdne ani amfetamínmi, extázou alebo LSD. Niektorí z nich vyskúšali aj heroín.
Opakovane opití sú najviac mladí severania – Fíni, Dáni, trochu triezvejší sú Švédi. Naopak, mladí ľudia z krajín južnej Európy – Talianska, Grécka a Francúzska – sú skôr pôžitkári a každodenná opitosť u nich nie je samozrejmosťou. Vo Francúzsku sú tínedžeri údajne stále viac zdržanliví: len 36 percent mladých Francúzov povedalo, že za uplynulých 12 mesiacov bolo opitých, kým európsky priemer je 52 percent. Lenže aj keď mladí Francúzi pijú menej, častejšie zomierajú pri dopravných nehodách zapríčinených alkoholom. Švédi sa opíjajú viac, ale potom si nesadnú do auta. Vo Francúzsku možno sledovať aj iný paradox: kým mladí ľudia pijú menej, dospelí sú „veľkí pijani“.
Veľmi znepokojujúce sú aj štatistiky o nárazovom pití alkoholu na večierkoch medzi mladými ľuďmi, zvlášť v Británii, Dánsku, Írsku a Poľsku.
Vyše 30 percent školákov z týchto krajín si dá aj päť pohárikov po sebe, a to tri- až štyrikrát mesačne. Podľa odborníkov predstavuje príležitostné pitie veľký problém, pretože pri ňom hrozí otrava alkoholom, nehoda alebo neželaný sex. Francúzsky minister zdravotníctva Bernard Kouchner tvrdí, že mládež pije preto, že chce byť veselá. „Pijú preto, že chcú zažiť dobrodružstvo, vzrušenie, risk,“ povedal minister. Politici si myslia, že za konzumáciou alkoholu sa skrýva agresívna kampaň výrobcov alkoholických nápojov, ktorá ovplyvňuje konanie mladých ľudí. „Je nemožné bojovať proti alkoholizmu, keď pohár vody stojí pomaly viac ako dva deci vína,“ dodal Kouchner.
V rebríčku mladistvých narkomanov Česi napríklad predbehli Írov. Počet českých školákov, ktorí vyskúšali nejakú drogu, raketovo vzrástol z 23 percent v 1995 na 35 percent v 1999, čím sa ČR zaradila na druhé miesto. Príčinou tohto rekordného skoku je veľký prírastok konzumentov marihuany, uvádza štúdia. Túto drogu intenzívne fajčia aj mladí ľudia v Poľsku. Školáci z tejto krajiny patria spolu s britskými k najväčším konzumentom marihuany v Európe.
(peb, reuters, tasr)