V New Yorku musel každý zo 750 000 oslavujúcich prejsť kontrolou. FOTO - ČTK/AP
Aj tohtoročné oslavy si vyžiadali niekoľko desiatok mŕtvych a stovky zranených. Nešlo však len o obete podomácky vyrobených petárd.
V Bagdade uprostred osláv explodovala nálož nastražená v automobile, ktorá zničila jednu reštauráciu a o život pritom prišli najmenej štyria ľudia a ďalšie tri desiatky osôb utrpeli zranenie. Bagdadčania však ani tento rok neporušili tradíciu a Nový rok vítali výstrelmi do vzduchu.
Planý poplach nastal v Tel Avive, príčinou explózie bola tentoraz našťastie prasknutá pneumatika. V Thajsku však pyrotechnici zneškodnili nálož, ktorou chcel niekto spáchať na Nový rok atentát.
Deväť ľudí zomrelo a 32 sa zranilo pri výbuchu bomby v čase silvestrovského koncertu v indonézskej provincii Aceh.
V uliciach európskych miest aj napriek zvýšenému nebezpečiu atentátov a bezpečnostným opatreniam slávili príchod Nového roka státisíce ľudí. V Paríži sa len na Champs-Elysées zišlo viac ako 500-tisíc ľudí, v Berlíne pri Brandenburskej bráne ich bolo 800-tisíc a na Trafalgarskom námestí v Londýne 100-tisíc.
Všade bolo nevídane veľa policajtov, ktorí sa starali o bezpečnosť. Parížske úrady mobilizovali k silvestrovským oslavám 4500 policajtov a žandárov.
V Moskve bezpečnostné opatrenia, ktoré boli po decembrových teroristických útokoch mimoriadne prísne, odradili ľudí a zasnežené Červené námestie tak nebolo úplne zaplnené. Dostať sa na toto tradičné miesto osláv znamenalo totiž prejsť tromi alebo dokonca štyrmi kontrolami.
Pápež Ján Pavol II. vyzval v novoročnej omši svetových politikov, aby v tomto roku budovali cesty k mieru a novému medzinárodnému poriadku a opierali sa pritom o skúsenosti OSN.
(čtk)