K číslu dospeli britskí štatistici spočítaním všetkých budov, mostov a ciest po celej krajine. Do čiastky zahrnuli aj hodnotu všetkých hnuteľných a nehnuteľných majetkov občanov vrátane áut, domov, ale aj cenných papierov. Ich odhad bol za minulý rok.
Cena Spojeného kráľovstva sa však z roka na rok zvyšuje, predovšetkým pre stúpajúce ceny pozemkov. Podľa štatistika britského úradu Iana Hilla sa ceny nehnuteľností len od roku 1994 do roku 2002 viac ako zvojnásobili.
Podobná štatistika vyčísľujúca hodnotu nejakej krajiny je však ojedinelá a dosť nezvyčajná. Bežne nie je zvykom, že by sa krajiny oceňovali. Neexistuje ani približný odhad hodnoty Slovenska.
Kto by si teda chcel kúpiť celú Veľkú Britániu, napríklad ako svoju letnú rezidenciu, musel by zaplatiť v prepočte na slovenské koruny asi 291,1 milárd miliárd.
Británia však samozrejme na predaj nie je. Kúpiť sa však dajú iné ostrovy, čo využívajú najmä slávni a bohatí ľudia túžiaci po súkromí. V ponuke nemeckej kancelárie, ktorá sa zaoberá predajom a prenájmom luxusných, ale aj pustých ostrovov, je ich asi 300. Ceny sa pohybujú od 540-tisíc eur (asi 22 miliónov korún) za ani nie 5-árový škótsky ostrov Castle Island až po 44 miliónov (asi 1,8 miliardy korún) eur za ostrov v Bahamách.
Pre porovnanie - cena za me- ter štvorcový najluxusnejšieho súkromného ostrova ma Bahamách vychádza na 72 eur, kým cena za rovnaký kúsok Veľkej Británie asi 29 miliárd eur. (tc, čtk)