Po dvadsiatich rokoch práce na obnovu kartuziánskeho kláštora dobrovoľníci z Kláštoriska odchádzajú. FOTO - ARCHÍV TASR
v Letanovciach k odpredaju kláštora.
Počas dvadsiatich rokov tisícky dobrovoľníkov z táborov Stromu života, vedení archeológom Michalom Slivkom, vykopali zo zeme ruiny stredovekého kartuziánskeho kláštora zo 14. storočia a sčasti ho obnovili. Bývalé ruiny zarastené trávou sa zmenili na malé múzeum v prírode. Miesto navštívili aj predstavitelia Veľkej kartúzie z Francúzska, aby zvážili možnosť opätovného návratu rehoľníkov na Kláštorisko.
Na záchranu tejto kultúrnej pamiatky je potrebný ešte značný balík peňazí, ktoré chce organizácia získať z fondov Európskej únie. Podmienkou však je, aby pamiatka bola jej vlastníctvom. V súčasnosti je kláštor nachádzajúci sa v katastri obce Letanovce na pozemku patriacom tunajšiemu urbariátu zapísaný na liste vlastníctva obce. Podľa nedávneho verdiktu letanovských poslancov ním aj ostane. Ako uviedol starosta Letanoviec Peter Kacvinský, v tejto chvíli nie sú jasné ďalšie zámery obce s kartuziánskym kláštorom. O jeho budúcnosti budú letanovskí poslanci opäť rokovať, podľa slov starostu už v prvej polovici januára.
Správna rada neziskovej organizácie Kláštorisko rozhodla, že vyčísli doterajšie náklady na záchranu kláštora a tiež hodnotu vybudovaných objektov a bude žiadať ich preplatenie. Podľa organizácie získané peniaze môže presunúť na záchranu františkánskeho kláštora v Katarínke pri Dechticiach. Nezisková organizácia Kláštorisko nezaniká, bude pokračovať vo vedeckej činnosti zameranej na regionálne dejiny a dejiny kresťanstva na Slovensku. Podarilo sa jej zohnať 500-tisíc korún na vydanie publikácie Dejiny Spiša, ktorá by mala vyjsť na budúci rok.
Podľa názoru Michala Slivku obec nie je schopná pokračovať v obnove pamiatky. „Obec bude potrebovať odbornú pomoc, bude musieť platiť obrovské financie stavebným robotníkom a, samozrejme, bude pod optikou verejnej kontroly. Pamiatka na seba nikdy nezarobí. A čo je dôležité, už nebude vychovávať stovky mladých nadšencov," tvrdí Slivka. Po odchode z Kláštoriska plánuje budúce leto pokračovať v archeologickom výskume Marcelovho hradu na Zelenej hore pri Hrabušiciach.
MONIKA TOPORCEROVÁ