Tomislav Nikolič, líder ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) v spoločnosti svojich priaznivcov oslavuje víťazstvo.
FOTO - TASR/AP
predčasných parlamentných volieb.
Väčšinu v parlamente však ultranacionalisti, ktorých z väzenia v Haagu vedie Vojislav Šešelj, zrejme nezískali. Predbežne na nich vychádza 85 kresiel z 250. Do spolku s nimi bude ochotná ísť jediná strana - Srbská socialistická strana, bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorý je tiež vo väzení v Haagu. Tá získala 7,4 percenta.
Pre ostatných by spojenie s nacionalistami bolo „bozkom smrti", tvrdia diplomati.
Proreformné krídlo spoločne získalo 42 percent. Vedie ho Demokratická strana Srbska na čele s „umierneným nacionalistom" a exprezidentom Vojislavom Koštunicom s 18 percentami. Do parlamentu sa dostala ešte Demokratická strana, zastreleného premiéra Zorana Djindjiča, formácia G-17 Plus Miroljuba Labusa a Srbské hnutie obnovy - Nové Srbsko Vuka Draškoviča.
Bez väčšiny v parlamente radikáli nebudú môcť diktovať pravidlá. S takmer tridsiatimi percentami však využijú každé zaváhanie vlády na blokovanie prozápadných reforiem a zmien ústavy zdedenej po Miloševičovi.
Skomplikuje sa vzťah Belehradu s Európskou úniou aj s Medzinárodným tribunálom pre zločiny bývalej Juhoslávie v Haagu. ,,Nijaké rozhodnutie sa už bez nás nezaobíde," vyhlásil výkonný predseda strany Tomislav Nikolič.
Srbské reformy zachráni len funkčná dohoda rozhádaných prodemokratických strán. „Myslím, že sme blízko novej vláde. Nezabudnite, že existujú dve formy vlády, väčšinová a menšinová," povedal optimisticky naladený Koštunica novinárom.
Podľa analytika Balázsa Jarábika z Nadácie Pontis je skutočným víťazom srbských volieb a zároveň čiernym Petrom budúcej koalície blok Vuka Draškoviča. „Tieto voľby by mohli stabilizovať politickú scénu. Stabilizovali však aj neštandardné strany ako Miloševičovcov a Šešeljových radikálov," píše Jarábik. Vo výhľade je nestabilná koalícia s krátkou životnosťou.
Volebná účasť dosiahla podľa prvých odhadov rekordných 59 percent, volili takmer 4 milióny ľudí. Na apatii voličov stroskotali už tri pokusy zvoliť prezidenta za posledných 15 mesiacov - k urnám sa nedostavila nadpolovičná väčšina voličov. Vysoká účasť teraz pomohla prodemokraticky orientovaným stranám.
Srbom sú hry o volebné percentá väčšinou ľahostajné. Zaujíma ich skôr, či sa konečne zníži vyše 30-percentná nezamestnanosť a zvýšia dôchodky.
Z volieb vyšli radikáli výrazne posilnení. Dobrou správou pre Srbsko ostáva, že rozhádaní demokrati majú opäť spoločného nepriateľa. Musia si uvedomovať, že ak sa teraz nedohodnú, následný chaos povedie k ďalším predčasným voľbám, z ktorých vyjdú ultranacionalisti už ako absolútni víťazi.
Predbežné výsledky
Srbská radikálna strana (Vojislav Šešelj) 27,7 % 82 kresiel
Demokratická strana Srbska (Vojislav Koštunica) 18 % 53 kresiel
Demokratická strana (Boris Tadič) 12,6 % 37 kresiel
Strana G-17 Plus (Miroljub Labus) 11,7% 34 kresiel
Srbská strana obnovy - Nové Srbsko (Vuk Draškovič) 7,7% 23 kresiel
Socialistická strana Srbska (Slobodan Miloševič) 7,4% 21 kresiel
Zdroj: bbc, reuters
Autor: Zuzana V. Očenášová