Piati zverenci Miroslava Burčíka išli s ambíciami v olympijskom šprinte, keirine a pretekoch dvojíc. Najlepšie umiestenie vyšlo zo šprintu, kedysi kráľovskej disciplíny terajšieho prezidenta zväzu Antona Tkáča. Hoci pri Tkáčových medailových priečkach je 11. miesto Jeřábka iba spomienkou na krásne časy. V každom prípade je najlepšie pre slovenského cyklistu v samostatnom štáte. Zaujímavé je, že v rozjazdách Jeřábek dva razy zdolal Austrálčana Ryana Bayleyho, ktorý sa neskôr stal majstrom sveta v dramatickom finále keirinu, ale v boji o 9. až 12. miesto mu prvý raz podľahol.
„Jardo mohol skončiť aj lepšie, aj horšie,“ komentoval tréner Miroslav Burčík. „Sám nebol s jazdami spokojný, nešiel ich ani čisto. Ale napokon sa prvý raz dostal medzi tucet najlepších. Doteraz sme vypadávali v kvalifikácii. Aspoň toto je krok vpred,“ dodal Burčík. Druhý náš cyklista Lepka obsadil 22. miesto.
Krok dozadu začali olympijskí šprintéri. Šieste miesto na OH v Sydney bol skvelé, obhajoba nevyšla. Bazálik, Jeřábek a Lepka skončili spomedzi 16 trojíc na 11. mieste časom 47,186 s. Doplatili na pomalší úvod Bazálika. Šprintoval v čase 19,315, čo bol len 13. výkon na úseku. Na najlepších sme strácali vyše sekundy. A to napokon rozhodlo. Jeřábkovi a Lepkovi sa stratu už nepodarilo dohnať. „Doplatili sme na slabší prvý úsek. Škoda, že nemáme ešte jedného kvalít Jeřábka alebo Lepku. Ak v tejto disciplíne prvý zaváha, zvyšní stratu nedoženú. Bazálik z pevného bloku vyrážal prvýkrát po šiestich rokoch, nemali sme na čom trénovať. Výsledok beriem aj z trocha optimistickejšieho pohľadu. Byť do dvanástej priečky znamená účasť na olympiáde. Určite by však bolo krajšie, ak by sme boli do osmičky. Ak by sme zajazdili 46,80 s ako na posledných testoch vo Viedni, boli by sme tam,“ povedal M. Burčík. Víťazi išli časy okolo 44 s, o bronz to bolo za 45 s a čosi.
Keirin je z roka na rok ťažší. Jeřábek obsadil v rozjazde až 7. miesto, v oprave bol druhý, postupoval iba jej víťaz. Doteraz jazdilo keirin 22 jazdcov, teraz 29. Doteraz zvyčajne postupovali z opráv traja, teraz jeden.
Finále keirinu sprevádzal nevídaný pád, z ktorého profitoval Bayley. Francúz Rousseau, Nemec Fiedler, Čech Buráň a Dajka z Austrálie urobili kotrmelce na dráhe, výsledkom boli štyri zlomené bicykle, Francúzov na trojmo. Do cieľa prišiel iba Bayley a druhý Francúz Gane. Bronzový Fiedler dobehol so zlomeným bicyklom na pleci. „Také niečo som v živote nevidel. Neveril som, že sa niekto zo štvorice vôbec postaví na nohy,“ krútil hlavou Burčík.
Liška a Žabka oproti vlaňajšku v Manchestri (8. miesto) klesli v bodovačke dvojíc o dve priečky. Naši sa spoliehali na body v posledných šprintoch, ak predtým nič nezískajú. V predposlednom to vyšlo, v poslednom sa dostali za Francúzov Neuvilla a Sassona, ktorí, keďže mali titul istý, už nešpurtovali, a na to naši doplatili. „Jazdili pasívne v úvode a to sa vypomstilo,“ hlesol Burčík. So ziskom siedmich medailí, z toho štyroch zlatých sa Francúzsko stalo najúspešnejšou krajinou MS. V Belgicku získalo medailu 15 krajín.
JÁN MIKULA
MEDAILOVÁ BILANCIA: Krajina Zlato Striebro Bronz Celkove
Francúzsko 4 2 1 7
Rusko 2 1 1 4
Ukrajina 2 - - 2
Austrália 1 2 - 3
Mexiko 1 - 1 2
Holandsko 1 - - 1
Švajčiarsko 1 - - 1
Nemecko - 2 4 6
Argentína - 1 1 2
Kanada - 1 1 2
V. Británia - 1 1 2
Španielsko - 1 - 1
USA - 1 - 1
Rakúsko - - 1 1
Poľsko - - 1 1